Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Höken F-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Höken F-14.
F-14
Följ oss för uppdateringar
Nu är det dags för en ny basketsäsong och vi har fått våra bekräftade träningstider. Officiell säsongsstart blir måndag den 22 september kl. 1700–1800 i Örnäset. Samtidigt som träningen den dagen håller vi också ett föräldramöte kl. 1700–1800 i ett av omklädningsrummen i sporthallen.
Våra ordinarie träningstider är
Tisdagar kl. 1700–1800 i C-hallen, Örnäset
Torsdagar kl. 1800–1900 i A+B-hallen, Örnäset
Fredagar kl. 1600–1700 i A+B-hallen, Örnäset
Under september, när vissa lag ännu inte har kommit igång, får vi dessutom möjlighet att träna extra på måndagar kl. 1700–1800 i A+B-hallen (eller i C-hallen).
Arbetsinsatser under säsongen
För att allt runt laget ska rulla på behövs lite hjälp från oss föräldrar. Alla har olika mycket tid, och därför kan vi ibland lösa vissa uppgifter tillsammans och andra via en friköp-summa. På så sätt hittar vi en balans som fungerar för alla – där var och en bidrar på sitt sätt. Våra tre stora insatser under säsongen är:
• Basketbollens dagar: Under helgen 4–5 oktober ansvarar vi för fikaförsäljning i samband med arrangemanget. Detta är en viktig arbetsinsats som bidrar både till lagkassan och till att skapa en trivsam upplevelse för alla som kommer och tittar på basket. Mer info kommer.
• Luleå Hockey: Här arbetar vi som entrevärdar och nödutgångsvakter på matcher. Arbetet är cirka fem timmar per match och ersättningen är 380 kr per person och match till lagkassan. Ungefär halva tiden är man entrevärd (visitering, biljetter mm) och den andra halvan vaktar man nödutgångar. Då står man två och två, och båda måste vara på plats vid periodpauser. Under spelperioderna räcker det däremot med att en står kvar, vilket gör att man kan turas om att röra sig runt eller titta på matchen.
• Luleå Riksbasketgymnasium (RIG): Vi bemannar golvtorkare, fik, matchvärd, domarvärd och entré vid deras matcher. RIG består till stor del av spelare från damjuniorlandslaget – alltså landets bästa basketspelare i åldern 17–19 år. De bor, tränar och spelar i Luleå och deltar nästa säsong i damernas elitserie. Då inkomsterna är rörliga (fikaförsäljining samt del av entré), är denna arbetsinsats en möjlighet att medverka på, men inget måste, och vi tar dialogen vidare på föräldramötet.
Viktiga datum hösten 2025
4–5 oktober: Basketbollens dagar
18–19 oktober: Leos Cup, Råneå
25–26 oktober: EB-sammandrag, Gammelstad
30 okt – 2 nov: Södertälje Open Cup
15–16 november: EB-sammandrag, Gladan
6–7 december: EB-sammandrag, Hertsön
Viktiga datum våren 2026
17–18 januari: EB-sammandrag, Boden
14–15 februari: EB-sammandrag, Sunderbyn
14–15 mars: EB-sammandrag, Brooklyn
28–29 mars (prel): Lulebo Cup
31 maj: Säsongsavslutning
Södertälje Open Cup
Turneringen spelas fredag 31 oktober till söndag 2 november, med start på fredag morgon och sista matcherna på söndag eftermiddag. Alla lag är garanterade minst fyra matcher. Resan sker torsdag den 30 oktober och vi återvänder söndag kväll. Det här blir en helg fylld av nya upplevelser, matchutmaningar och utveckling. Mer detaljer om packlista, logistiktider och praktisk info kommer längre fram. 💚
Vi ser fram emot en rolig och fartfylld säsong tillsammans!
/Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera