Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skillingaryds IS Herrlag Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skillingaryds IS Herrlag Fotboll.
Herrlag Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Laguppställning:
Viktor Li
Carl
Zdenko
Viktor Lu
August
Simon L
Zebbe
Sasa
Robert
Simon O
Oscar
Avbytare:
William
Simon A
Mattias
Goran
Ivan
Vi startade bra med några giftiga chanser, särskilt Simon O hade ett friläge där målvakten räddade. Första halvlek var annars jämn med ett litet spelövertag för Egnahem som flyttade bollen väl på mitten och löpte mycket utan boll. Dock hade vi bra koll på dem och de skapade inga farligheter.
I pausen pratade vi om att förstärka några viktiga saker i vårt spel och det var skönt att se att vi fick ordentlig respons på det i andra halvlek. Vi kom ut med en helt annan energi och tog tag i spelet och skapade mycket mot Egnahems mål. 1-0 var ett klassmål i regi av Zebbe och Oscar. 2-0 trycks in av Simon O efter ännu ett starkt förarbete av Viktor Lund.
Sammantaget en bra match av oss. Lite passiva och orörliga i första, desto vassare andra halvlek där vi skapar mycket. Starkt av oss att förlänga vår svit och starta en ny med ännu en seger. Hela laget ska ha beröm för sin insats!
Nu laddar vi för ännu en trevlig fotbollsdag när Assyriska gästar oss. Här finns det ordentligt revanschsug efter förra säsongens bottennapp i kvalmatchen. Träning på måndag och tisdag och match sen på nationaldagen.
| Assyriska IK hemma Smålandscupen 1/16 final | 21 maj, 19:00 |
| IFK S-RIF (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Månsarps IF (hemma) | 29 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera