Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hedens IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hedens IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Som P16 säsongen blev, med 19 spelare i fjol, som skulle fortsätta spela, och något annat som blev i form av spelare, som försvann någon annanstan, tog en paus, valde att sluta, eller valde att sluta/tog en paus så ställde jag om min ambitionsnivå ganska tidigt. Det till trots - Sävar borta, i försomras var en av de matcher jag definitivt tycker att vi skulle ha åkt hem med annat resultat i ryggsäcken.
Att vi då, idag, med igen halva truppen underåriga får ta 3 poäng känns bra, framförallt för 07:orna som borde kunna känna att vingarna bär.
Prestationen, idag är klart tveksam, i första. Trots ett hyggligt bollinnehav är det felvänt, omständigt, reaktivt, motsatsen till påslaget med ett par spelare som inte är svettiga efter 45 min i +20, vilket för mig är förvånansvärt för en ung, ambitiös fotbollsspelare.
Andra bättre, utan att jag för den skull bedömer att alla kommer upp i sitt prestationsmaximum, för dagen, vilket man alltid bör sträva efter.
Oliver Zetterström, och Albin Heikkliää, 2 st 07:or som ännu är en bit från 185 cm får, kanske inte för första gången, men sannolikt en av färre spela mittback, i en 3-backslinje med Jontan, i första, och löser det fantastiskt fint, trots att fysionomin ligger framför dom. Albin fortsätter som mittback i andra, Oliver går ut på en ytterback när vi skurvar om till 433, och bägge fortsätter att lösa sina uppgifter väldigt bra. Det är, för mig ett fint tecken på att fotboll, i väldigt få stycken handlar om vem som ätit mest gröt till frukost, vem som brölar mest i omkldäningsrummet, eller gör snyggast high-five - det handlar istället om påslagenhet, vakenhet, aggresivitet, offervilja, smartness, att vilja tävla, och sträcka ut, och såklart om skills.
Jacke gjorde sin sista match på Olympia, på ett tag i alla fall. Att han, som i många stycken levt, och lever upp till ett idrottsmannaskap, som jag definierar det - med träningsflit, vetgirighet, nyfikenhet, ambition, och förmåga att se till så att alla är med på båten seglar vidare, söderut är såklart sorgesamt, å ena sidan. Å andra sidan glädjande då det är ett tydligt tecken på att vi, på Olympia gör något bra till vardags för unga människor med ambitioner.
Det är på Olympia som drömmar föds, och hjältar blir till,
M.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera