Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hamburgsunds IF A-Lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hamburgsunds IF A-Lag Herrar.
A-Lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blir det inga bilder från tennisen hadde varit kul att se lite proffs in aktion så att säja!!
Tanken var att en Jonas i klassisk engelsk gentlemannastil med "gubbmössan" på huvudet och Welo i en mer sluggerliknande sovjetstil skulle göra upp fredag eftermiddag.
Dessvärre är kollektivets store man här med tvungen att lägga sig på rygg för att böna och be om en ny tid, söndag morgon är ett strålande förslag tycker jag. Då har alla bakismänniskor ngt att se på!
/Welo "Sluggers"son
Min taktik att vara tillgänglig i det offentliga rummet och sedan svåråtkomlig privat knäckte tillslut Peder. Idag ringde han och jag bestämde mig för att tillmötesgå honom genom att svara. Peder tackade för sig och låter mig ta den sista åtråvärda semifinalplatsen i KM-Tennis-08.
Peder Tack och förlåt!
Welander "I´m up for grab"....
Tack så jätte mycket för dom jätte fina kalsongerna jag fick i brevlådan hem igår, dom någon av er tydligen hittat på Sonys skrotttipp! Tack så mycket !
Rapportera
Varför svarar du inte Jonas? Jag har ringt förtvivlat hela dagen...
/Peder
tja kl 02,00 gipsade dom jolings arm igår.. efter de stora handleds benet var av å de lilla va sprucket..
Till Peder Jag vet nu hur djuren på Nordens Ark känner sig. Klockan 10 idag (söndag) klev jag in i buren bakom gymnastikhallen. Jag såg att det skett en viss ommöblering, då två stolar på var sin sida av ett bord hade tillkommit sedan min åttondel mot Jocke.
Folk stannade på utsidan och jag kunde se i deras frågande ögon, genom nätet, om man får mata djuren. Vem spelar tennis i ett regntungt Hamburgsund?
Peder, jag trodde verkligen att det var vi som skulle spela tennis denna dag. Men var var du? Jag bjuder gärna på mig själv, folk får gärna skratta åt mina galna upptåg. Men att mitt livs galnaste upptåg skulle bli att cykla genom ett höstlikt Hamburgsund med ett tennisracket i cykelkorgen, det trodde jag verkligen inte.
Så hur gör vi nu Peder?? Skall jag skämmas ännu en gång genom att cykla bort till planen i kväll, eller skall du ställa in??
Både jag, tenniskommitén och semifinalisten Welo väntar på ditt nästa drag!
Han behöver inte böna och be allt för mycket. Allt beror på om Herr Nilsson blir uttagen till fotbollsmatchen på söndag. Efter sina två veckors frånvaro är inte förhoppningarna stora, men han låter ändå tränarna veta att han är disponibel.
RapporteraSkulle fotbollsmatch bli aktuellt för denne virtuos så spelas tennismatchen helst på söndagskvällen, då sambon har egentid på söndagmorgonen fram till lunch.
Då har även bakisfolket nyktrat till, vi vill ju inte ha någon "OS-skandal" på våra samveten.
Game on!