Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HA74
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HA74.
HA74
Följ oss för uppdateringar
Situationen inom hockeyn är ansträngd på många håll och vi ser utbrott på flera håll.
HA74 vill därför påminna om att det är viktigt att ALLA gör sitt yttersta för att undvika smittspridning!
Vi vill därför påminna er om följande saker
• VIKTIGT att man vid minsta lilla sjukdomssymptom INTE tränar, utan stannar hemma. Detta är ett egen ansvar!
• Alla ledare och spelare ska sprita sina händer när de kommer till hallen. Handsprit finns i omklädningsrummet och i ishallen.
• Omklädningsrummen och korridoren besöks ENDAST av ledare, materialare och spelare. Detta för att minska flödet av folk. Föräldrar och övrigt folk ska mao INTE vistas i omklädningsrummen eller i korridoren. Detta gäller all träning och matcher både hemma och borta. Lämning/hämtning av spelare sker utanför hallen.
• Alla lag SKA sprita av omklädningsrum och bås innan och efter aktivitet, med ytdesinfektion och papper. Ansvarig ledare ser till att det blir gjort.
• Viktigt att alla fortsätter att följa Folkhälsomyndighetens, Svenska Ishockeyförbundets och Region Jönköpings riktlinjer.
Folkhälsomyndigheten
Swehockey
Region Jönköpings län
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera