Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hallstahammars HK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hallstahammars HK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Hallstahammars HK och David Kvist är överens om en kontraktsförlängning som innebär att han stannar över nästa säsong."En stabil back som gör sitt yttersta", säger Tobbe Lundqvist, sportsligt ansvarig i Hallstahammars HK.
David Kvist har två raka säsonger bakom sig i Hallsta. I höstas han backen endast inleda sin tredje säsong i klubben innan serien som bekant avbröts. David summerar sin tid lite kort sedan han anslöt till föreningen 2018.
- Jag tycker att jag har tagit flera kliv för varje säsong jag spelat i Hallsta. Hoppas även att det blir så nästa säsong.
I höst blir det en fortsättning i föreningen för 21-åringen. Kollektivet är en av anledningarna till att han stannar.
- Hallsta är en bra klubb med en målsättning att blir bättre. Vi i laget har även en bra kemi och samma mål.
Vad ser du mest fram emot i höst?
- Det jag ser mest fram emot i höst är att spela matcher. Förra säsongen blev det bara tre stycken seriematcher och innan det blev kvalserien avbruten.
- David är en stabil back som alltid gör sitt yttersta. Han har främst gjort sig känd som bra defensivt, men jag har förhoppningar på att David ska ta steg även i det offensiva spelet till nästa säsong. En bra sommarträning och ett par NOCCO så har han alla möjligheter att fixa det, säger Tobbe Lundqvist, sportsligt ansvarig i Hallstahammars HK.
Inga kommande aktiviteter