Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Tyvärr tog vi inte sista halmstrået för att försöka bli kvar i Div 3 även nästa år då vi förlorade bortamatchen mot Anderstorp med 3-2.
Efter 6 säsonger i Div 3 så hade vi förhoppningar att göra en bra säsong även i år men det har inte fungerat under hösten och vad det beror på har vi analyserat och försökt hitta orsaker till men det har vi inte lyckats att rätta till.
Dagens match leddes av Filip Magnusson och Lars Midholt efter att vi entledigat Enes från sin uppgift efter ett beslut under gårdagen då även tidigare nämnda hade hand om träningen i torsdags då Enes var sjuk och styrelsens beslut var att Enes skulle stå över matchen p.g.a sjukdom.
Huruvida detta påverkade resultatet idag kan vi bara sia om men de är väl så att det var inte i denna matchen vi trillade ur utan våra hemmamatcher mot bottenlagen borde vunnits.
Dagens match började med 1-0 till AIF redan efter 17 minuter då Bebben omarkerad fick nicka in ett inlägg lite enkelt.
2-0 kommer i den 25 minuten genom Mirson som dribblar bort vårt försvar och med ett snabbt skott sätter den bakom Andreas.
AIF har några fler bra chanser men Andreas gör några riktigt bra räddningar. Vi skapar inte mycket i början men vi har något bra läge främst genom John och Ellis där John har ett bra skott som AIFs keeper räddar snyggt.
Vi börjar flytta upp spelet mer och när vi lyfter in bollen i straffområdet så blir Ellis upphakad och domaren blåser straff och denna sätter Ray säkert i mål.
Strax efter kommer Ellis en mot en mot Edvin och rycker förbi men blir omkullknuffad av Edvin men domaren väljer att fria vilket förmodligen beror på att Edvin redan hade ett gult kort så ett mycket fegt beslut av domaren.
Inför andra halvlek fanns det mycket energi när vi går ut på plan igen men tyvärr släpper vi till ett mål väl enkelt när Bebben hittar in med en boll till Kalle som vänder bort Hugo och sätter 3-1.
Tråkig start men vi jobbar oss in i matchen och ger inte upp utan kämpar riktigt bra och vi skapar en del chanser och när John nicket ett fint inlägg från Koppelo så tror vi på mål men målvakten gör en räddning mer med tur än skicklighet.
I den 70 minuten så missar Adem en höjdboll och Ellis får ett friläge och med en snygg chip över målvakten gör han 3-2 och vi får större hopp.
AIF är i gungning och är riktigt trötta och til skillnad från tidiagre matcher så öser vi på och AIF försvaret får jobba hårt.
Vi har en bra chans genom Gustav Nyberg på ett fint inlägg från Felix W men målvakten gör en bra benparad på ett bra avslut.
Ellis har även ett bra skott som går strax utanför men tyvärr har vi inte marginalerna med oss utan AIF vinner med 3-2 och sista chansen har gått.
Bra insats av killarna idag där vi saknade flera spelare i truppen idag och riktigtnkul att se 16 årige Fabian Barreras inhopp där han jobbar hårt.
Bra jobb av alla och en frisk John är nyttig och jobbar stehhårt hela matchen. Koppelo gör enbra match som vänsterback men som sagt bra jobb av samtliga vilket dom ska ha en stor eloge för. Andreas har gjort en riktigt bra höst och även idag var han strålande.
Laget idag var följande
Andreas
Kenny Filip M Hugo C Koppelo
Anders Ray Felix W Felix B
John Ellis
Avb.
Gustav N
Fabian
Matej
Vi får gläda oss åt J18 laget som idag tog hem seriesegern efter vinst borta mot Sandsbro, starkt gjort och säkert första segern i en juniorlagsserie på 35 år. Vi har iofs inte spelat J fotboll varje år.
Bra jobbat av grabbarna och tränaren Mattias Spångberg, detta bådar gott inför framtiden.
Nu väntar sista matchen för säsongen hemma mot Laholm på söndag 4/10 kl.14.00 och vi hoppas våra supportrar ställer upp in i det sista trots degraderingen.
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Norrahammars IK (hemma) | 23 maj, 13:00 |
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Kulltorps GoIF (9-m) (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 27 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera