Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Gnosjö IF -Höganäs BK
0-3, (0-1).
Det blev förlust mot ett effektivt och hårt jobbande Höganäs, som inför hösten förstärkt med anfallsesset Samuel Aziz, som bla spelat för IK Brage.
Matchen börjar med stort bollinnehav för hemmalaget. Ett lågt försvarande HBK satsar på långa bollar mot skicklige Aziz. Efter en sådan gör HBK 0-1. Gnosjö trummar på men lyckas inte kvittera innan paus.
I halvlek görs byte i hemmalaget, som känns lite slitet, efter det tuffa spelschemat med 5 matcher de senaste 14 dagarna.
I andra halvlek är inbytte anfallstalangen Alexander Rydh hårsmånen från att kvittera till 1-1. Detta under en period då Gnosjö är starka. Men istället för kvittering gör HBK 0-2 efter en fin prestation av nämnde Aziz. Gnosjö satsar sedan hårt för att komma ikapp. Vid flertalet tillfällen är laget nära men...Innan matchen är slut kontrar gästerna även in 0-3.
Summa summarum, en rättvis seger för gästerna då spelet går ut på att göra fler mål än det andra laget. Gnosjöspelarna jobbade och slet berömvärt hela matchen men det ville sig inte denna eftermiddag.
Ny match på lördag!
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Kulltorps GoIF (9-m) (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 27 maj, 17:30 |
| Waggeryds IK (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Anderstorps IF (borta) | 31 maj, 17:00 |