Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Gnosjökillarna gjorde en fantastiskt bra turnering i Värnamo där man finalbesegrade IFK Värnamo med 7-6 i en riktig rysarmatch.
I gruppspelet började man med att besegra Smålandstenar GOIF med 5-1 och därefter var det dags att möta FC Krukan som är ett ihop plockat med gamla IFK are som Oscar J, Magnus Andersson, Ferman och Elvby bl.a.
Krukan startade starkt och ledde med 3-0 efter 5 minuter och då kändes det tungt men en jävla lagmoral och eb jäkla vilja så vänder vi på steken och när matchen är slut har vi vunnit med 5-3, en fantastiskt bra prestation av killarna.
Avslutande match var vi tvungna till minst oavgjort för final och det var V-Södra som stod för motståndet och vi började bra och redan efter 6 minuter hade vi en 4-0 ledning. Vi slappnade av lite och Södra reducerade till 4-2 innan det var slut.
Finalen gick direkt efter och då var det dags för en 20 minuters match och vid lika Golden Goal.
Vi började bra och efter 2 minuter gör Ellis 1-0 men sen tappade vi och släppte in 4 raka och då kändes det tungt men återigen visade laget en jäkla moral och hämtade upp till en 5-4 ledning sen kvitterade IFK.
Kapten Magnusson ville annat och med ett bra avslut gör han 6-5 och sitt andra mål i matchen men än en gång tillåter vi IFK kvittera när det är 2 minuter kvar och då hade vi haft ett par riktigt giftiga läge att göra 7-5 men missar dessa.
Bägge lagen vill avgöra men vi har de giftigaste spelarna och när 30 sekunder åtestår har Peder bollen och slår en perfekt boll över hela plan mot Jesper som den nickspecialist han är når högst och nicklobbar bollen över IFK s målvakt. 18 sekunder kvar och Ellis vinner bollen och kan hålla undan Värnamo från vår planhalva och vi vinner IFK´s annandag för första gången på mycket mycket länge om vi nu har gjort det innan överhuvudtaget.
Undertecknad har varit med och spelat där ett antal ggr men är för gammal nu för att komma ihåg hur det gick.
Laget som vann idag bestod av Åldermannen i turneringen Peder Reich, Ray Deleon, Filip Magnusson, Edvin Causevic, Jesper Claesson, Linus Hägg, Eki Sjerotanovic, Felix Wieslander Andersson och Ellis Culum.
Priset till turneingen bäste spelare gick till Jesper Claesson helt välförtjänt.
| Waggeryds IK (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Anderstorps IF (borta) | 31 maj, 17:00 |
| Träning | 1 jun, 17:30 |
| Träning | 2 jun, 19:00 |
| Träning | 3 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera