Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Helg igen och med den kommer ännu en match. Säsongen är snart slut och det är nu i de sista tre matcherna som serien ska slutas. Vilka vinner? Vilka kvalar? Vilka hamnar under nedflyttningsstrecket? Frågorna är många och svaren är på väg att rätas ut.
Under morgondagen kanske svaren blir lite tydligare, och vi hoppas självklart på att dessa är positiva till Gnosjös fördel.
Laget vi möter är Hestra, en match som vi på förhand vet är fruktansvärt tuff. Det är derby och Hestra är alltid lika taggade av att få möta Gnosjö. Spelet burkar inte vara av det skönare slaget utan det är kampmomenten som avgör i matcherna.
Hestra är som vanligt en lurig motståndare. De anpassar sitt material gentemot motståndarlagen och förlorar inte ofta med många mål. Särskilt mot topplag kan man spela bra, då man kan sjunka tillbaks och låta motståndarna ha bollen utan att skapa alltför mycket. Detta fick Gnosjö lära sig i matchen i våras, då man inte lyckades sätta dit segermålet (1-2) förrän i slutet av matchen.
Hestra krigar för fullt om att slippa nedflyttningsplatsen. Man ligger just nu på negativt kval med Bankeryd en poäng bakom sig och två lag 3 poäng framför sig. Så det finns motivation i Hestralägret, det är det ingen tvekan om!
Senaste matchen Hestra spelade var mot Mariebo. I denna matchen fick man se sig besegrade med 1-3, och det verkar ha varit mycket gula kort från domaren. Jag vet iallafall om en avstängning, och det är mittbacken Jim Pettersson som fick två gula kort.
De flesta vet om hur Gnosjö ligger till. Vi innehar just nu kvalplatsen, en poäng före Hånger och två poäng bakom GIS. Vi har alltså minst lika mycket att kriga om, så motivationen är inga problem.
Senaste matchen mot Bankeryd var dock ingen höjdare spelmässigt. Men man visade att även Gnosjö kan kriga till sig poäng, som är ack så viktiga. Vi hoppas på samma kamp under denna söndag, men även att spelet kommer igång, då kan det bli en mycket rolig eftermiddag.
Läget i laget är lite sisådär. Patrik har opererat polyperna i veckan och är tveksam, men förhoppningsvis ska det gå att spela. Jonas har fortfarande ont, men kan även han möjligen komma till spel. Carlos har inte kunnat träna under veckan p.g.a sjukdom och är även han osäker. Sedan är Jyrki och Markus Eng avstängda efter tre gula kort vardera. Tillbaka i laget är dock sluggern Björnell som kommer hem från Stockholm för att hjälpa till nu när så många dras med halvskador. Det är alltså många osäkra, men det är ingen som definitivt har lämnat återbud.
Matchen spelas på Hovet kl 15.00. Vore kul om det kom och riktigt storpublik och stöttade fram de gul/svarta krigarna. Välkomna!
| Ungdomsavslutning 2026 | 10 okt, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera