Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Då var det återigen dags för match, efter 12 dagars matchuppehåll. Det är alltså extremt sugna gnosjölirare som samlas kl 12.45 för resa upp till Bankeryd och anläggningen "Furuvik".
Bankeryds spelare är nog minst lika sugna på spel då de har en ordentlig revansch att utkräva. Vårens match lagen emellan slutade nämligen 7-0 till Gnosjös favör efter total utdelning i andra halvlek.
Bankeryd har inte haft en helt lyckad säsong med tanke på att de tog steget ner en division. Många trodde att de skulle ligga i toppen, men ligger just nu på nedflyttningsplats tvåa från slutet. Dock har man en positiv trend med sig till matchen då man tagit 4 poäng på de två senaste, en seger mot Mariebo och en oavgjord mot Hestra. Man har inga avstängningar heller, så det är ett intakt lag vi möter.
Matchledigt sen ett tag tillbaks alltså, men det har inte varit alltför negativt. Man har kunnat träna många ggr och läkt småskavanker, och som sagt är taggningen total. Man har även fått ett mycket bra resultat med sig i fredagens match då Hånger och Gis spelade 0-0. Vinner Gnosjö mot Bankeryd går man om Hånger och har endast 2 poäng upp till GIS.
En avstängning finns i Gnosjölägret, det är den rutinerade räven Patrik Backler som får stanna hemma. Sedan är det ett stort frågetecken framför Jonas Gollwitzer som dras med skada. Annars så är Alexander Eng med i truppen igen efter en tids frånvaro p.g.a skada.
Det finns alltså stora möjligheter imorgon, det gäller bara att ta dom! Matchstart kl 15.00.
| Ungdomsavslutning 2026 | 10 okt, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera