Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF F-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF F-16.
F-16
Följ oss för uppdateringar
Hej alla glada föräldrar!
Hösten är här (härligt med mycket syre i luften) och vi kommer nu börja köra 7-manna spel på varje träning. Det innebär större plan, mer ytor, mer löpning och mer ”riktig” fotboll!
Vi körde detta idag och vi blev alla positivt överraskade över hur bra tjejerna körde idag med den nya spelformen. Ge alla tjejer en klapp på axeln.
Sen önskar vi ledare att alla tar ett snack med sina tjejer om vikten av att lyssna under samlingar samt när någon tränare visar en övning. Som regel brukar det gå bra, men nu på slutet har det varit väldigt mycket snack och dålig fokus under dessa stunder.
Det innebär att det blir mindre tid för tjejernas övningar samt att det känns trist att vi ska behöva blåsa högt i visselpipan eller skrika för att höras.
Sen lite ris till er föräldrar:) ALLA tjejer ska ha boll med sig, men många kommer utan. Kan tipsa om att det finns billiga bollar på stadium outlet. Köp gärna en storlek 4, kanske som en höstpresent, om ni ej har någon boll hemma. Detta för att vi i dagsläget inte kan köra övningar där alla ska ha boll då vi har för få när tjejerna inte har med sig egna.
Ha nu en fin kväll så kör vi vidare!
Mvh Ledarna GIF F16
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera