Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Stan IBK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Stan IBK.
Gamla Stan IBK
Följ oss för uppdateringar
Det är alltid vanskligt att jämföra prestationer, men Frida Norström är helt klart en av de största innebandyexporterna från Skellefteå. Och till vår stora glädje är hon nu klar för Gamla Stans damlag inför juldagens möte med KAIF.
Frida Norströms innebandykarriär är sjukt imponerande! Mängder av säsonger i svenska superligan med såväl Skellefteå Innebandy IF som IKSU. Tre SM-guld med IKSU och så ett VM-guld. Lagkapten i alla tre lagen visar på ledaregenskaper utöver det vanliga, så det är verkligen roligt att hon nu är klar för damernas hemvändarmatch på juldagen. Kl 13 blåser domarna igång dammatchen, så se till att leta er till Balderhallen för det. Sedan har vi tyvärr fått ett återbud på Emelie Engström, men med de spelare som är klara innebär det att respektive lag kan ställa upp med näst intill fulla trupper. Baserat på lagens senaste seriematcher skulle det därmed kunna se ut på följande sätt.
Gamla Stan
Linn Mikaelsson, IBK Dalen i svenska superligan
Emilia Dahlquist, Thorengruppen i allsvenskan
Frida Norström, tidigare IKSU i svenska superligan
Elin Wennberg, målvakt
Lovisa Rosenius, målvakt
Moa Lundström, back
Emilia Haldebo, back
Maja Gustavsson, back
Sara Danielsson, back
Thea Malmström, back
Olivia Berglund, back
Ida Karlsson, back
Alicia Holmgren, back
Mari Forsman, back
Frida Jonsson, center
Maja Jonsson, center
Ellen Fahlgren, center
Thea Boström, center
Tilda Johansson, forward
Clara Lindblom, forward
Selma Wikberg, forward
Emmeline Lundmark, forward
Julia Johansson, forward
Kaisa Laine, forward
Wilma Wendén, forward
KAIF
Emma Bäcklund, IBK Dalen i svenska superligan.
Alice Hultén, målvakt
Moa Hedman, målvakt
Hanna Mikaelsson, målvakt
Lisa Markstedt, back
Alva Pettersson, back
Ida Holmbom, back
Ella Myrenius, back
Elsa Wallström, back
Andrea Stenlund, back
Jonna Hällgren, back
Ella Bergström, back
Wilma Bäcklund, back
Wilma Stenman, center
Julia Forslund, center
Hanna Markstedt, center
Josefin Stenlund, center
Martine Wikberg, center
Alicia Ignberg, center
Emmy Helander, forward
Meja Käller, forward
Lisa Ellonen, forward
Elin Hultman, forward
Johanna Dahlbäck, forward
Tove Larsson, forward
Hannah Ellonen, forward
Ebba Elenius, forward
Och på samma inträdesbiljett kan ni som ni kanske läst er till även se herrarnas hemvändarmatch kl 15. Och bry er inte om lunch eller att få tag på något annat att äta, det finns massor av fika och annat gott att förgylla dagen med. Plus speedshooting och annat spännande i pauser eller andra tillfällen under dagen. Så vi som publik har verkligen en härlig tillställning att se fram mot. Välkommen!
| F-11/12 Träning | 13 maj, 16:15 |
| F-16 Avslutning, middag | 13 maj, 17:30 |
| P-15 Träning | 13 maj, 18:00 |
| Utveckling Herr Träning | 13 maj, 19:00 |
| F-11/12 Träning | 14 maj, 11:00 |