Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grossbol-Skived AIF 86 A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grossbol-Skived AIF 86 A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Krönikan ifjol handlade mycket om nystart och om att bygga ett nytt lag. I år är den stora utmaningen att fortsätta bygga både individen, laget och damsektionen för att vara redo för nästa steg - steget in i finrummet - att matchas mot de stora starka föreningarna även på A-lagsnivå.
Inför förra säsongen skrev vi att ni kunde förvänta er att få se en fartfylld, offensiv innebandy- där stenhårt arbete för laget i alla lägen går före jaget. Inom spelargruppen hade vi som ambition att bli topp två i A-lagsserien och gå till Innebandyfesten med JAS-laget samt att vinna DM.
Med facit i hand så infriades alla förväntningar - med råge till och med. Serieseger, DM-seger (GS-första) och tillslut avancemang till Allsvenskan efter att ha vunnit först mot Kumla med 7-1 i avgörande matchen i steg 1 och sedan 7-2 mot Västerås i avgörande match i steg 2.
På JAS-sidan blev det avancemang till Innebandyfesten efter en urladdning mot Lillån i avgörande playoff-matchen. På Festen matchade vi mot de stora föreningarna och var otroligt nära att få med oss en medalj hem - men en finfin 4:e plats var inte fy skam.
Inför kommande säsong bestämde vi oss att satsa på våra egna och fortsätta utveckla de unga talanger som finns i laget istället för att försöka värva etablerade spelare. Kommande säsong har vi 27 spelare i A-lagstruppen - 22 av dem har spelat juniorinnebandy i GS. Laget är sig väldigt likt från ifjol - dock väldigt roligt att få tillbaka fyra profiler från vårt duktiga -02 gäng (Jonna, Maritha, Linnea och Agnes - är -05 men var med och spelade i det framgångsrika JAS-laget) samt att två unga, mycket talangfulla tjejer i Juni och Hilda ansluter från Karlstad respektive Dottevik.
Sedan försvinner även några riktigt vassa spelare - Issa ska ha barn, Ella J flyttar för fortsatta studier, Elin H byter klubb och tyvärr, tyvärr får Wilma hjälpa oss från sidan då hon rehabar sin skada.
Förutom dessa spelare har vi ett antal talangfulla JAS-spelare som tränar mycket med A-laget och knackar på dörren för att ta steget in fullt ut. Extra roligt för damsektionen är att vi även kommer ha ett U-lag i år samt ett DJ- 17 lag..
Vi startade sommarträningen i mitten av maj, som vanligt under ledning av duktiga Mattias Thegel. Vi har varit mellan 20-33 personer på varje träning och det är verkligen spännande att se vilka framsteg som görs och hur gruppen svetsas samman.
Nu kommer vi varva inneträning med fys fram tills dess att vi åker Prag och spelar Czech open. Vi är totalt 35 personer som åker och kommer dela tjejerna i två lag - riktigt rolig start på en spännande säsong. Sedan väntar träningsmatcher och Svenska cupen innan den stora utmaningen - seriestarten väntar.
Vad kan man förvänta sig nästa säsong? Först och främst - det kommer att vara fullt ös på varje träning och ett gäng som sliter för varje millimeter på banan. Vi kommer att ha väldigt tuff konkurrens om platserna och en otroligt bra träningsmiljö för att utveckla och rusta tjejerna för nästa steg.
Vi kommer att få kriga hårt för att hålla oss kvar i serien, men detta till trots så kommer vi försöka spela en positiv och utvecklande innebandy.
Träning | 15 sep, 18:50 |
Träning | 17 sep, 18:40 |
Träning | 18 sep, 19:00 |
Telge SIBK (borta) | 21 sep, 14:00 |
Träning | 22 sep, 18:50 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera