Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF P2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF P2015.
P2015
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Förra veckan hade vi föräldramöte.
Tack alla som kom.
Nedan följer kort info om vad som sas:
Träning:
Kallelse går som vanligt ut via laget. Viktigt att ni tackar ja/nej på kallelsen så vi vet hur många som kommer.
Påminn killarna om att det är viktigt att komma i tid. Vara ombytt och klar och har lämnat smycken hemma.
I år kommer vi fortsätta jobba mycket med teamkänslan och vikten att hålla ett vårdat språk.
Matcher:
Uttagning kommer ske till varje match. Eftersom vi är så många så kommer inte alla bli kallade till varje match. Vi för statistik så vi gör vårt yttersta för att alla skall bli kallade lika många matcher och få spela på alla positioner. Våra barn kommer bli uttagna till alla matcher, det ser vi som en form av belöning med tanke på den tiden vi lägger som tränare.
Viktigt även här att tacka ja/nej och att komma i tid.
Kommer man försent till samling innan match så kan man komma att missa matchen då vi genast planerar om truppen om någon inte dyker upp.
Medlemsavgiften måste vara betald för att bli kallad till match. Skulle det vara så att ni av någon anledning har svårt att bekosta medlemsavgiften så får ni jättegärna höra av er så ska vi försöka dra i trådar för att lösa detta. Vi vill så gärna att alla som vill ska få spela boll.
På hemmamatcher kommer vi ha kiosk och föräldrar till två kallade barn kommer bli utsedda att sköta kiosken.
Väljer man att åka direkt på bortamatcher ska man vara på plats minst 45 min innan matchstart.
P2016 är lite ont om spelare i år, så det kommer förmodligen bli så att vi får låna ut några spelare från oss. Blir ert barn utvald, peppa dom gärna till att följa med. Jättenyttigt att få spela med andra och ett stort + med extra speltid.
Cuper:
Till cuper blir alla killar kallade. Det kan leda till att det blir lite mindre spel men vi tycker att det är viktigt för teamkänslan då det är så mycket runt om med just cuper.
Vi är anmälda till Nationaldagscupen i Laholm men även en cup i Skeppshult till hösten.
Killarna har önskemål om att åka på Gothia nästa år. En stor cup i Göteborg som kostar en hel del och som i så fall kommer kräva att vi alla hjälps åt. Vi kommer ha ett separat möte kring detta.
Försäljning:
Oavsett gothia eller ej så är det bra med tillskott till lagkassan. Nu startar vi igång försäljning via Lagshoppen. Se separat inlägg.
Lotterna som delades ut för några veckor sedan skall betalas in i slutet på maj.
Alla måste försöka hjälpas åt att sälja efter bästa förmåga.
Vi vill även lägga ut en påminnelse om Sommarlovsfotboll. Glöm inte anmäla er.
Återigen tack för närvara, engagemang och feedback på föräldramötet.
| Hillerstorps GoIF 1 (hemma) | 12 maj, 18:30 |
| BOSS (borta) | 13 maj, 18:30 |
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Träning | 21 maj, 18:30 |
Länk till anmälan sommarlovsfotboll: https://camp.laget.se/Gnosjo-if/Sommarlovsfotboll-Gnosjo-IF
RapporteraRapportera