Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IF Senior Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IF Senior Dam.
Senior Dam
Följ oss för uppdateringar
Efter förra Söndagens 5-0 seger mot Bankeryd hoppar vi upp i vinnarspåret igen. Gruppen har ett gott självförtroende som vi tar med oss ut på planen.
Kvarterslaget Hallby har en riktigt fin anläggning men en riktigt usel konstgräsplan som fördagen ställer till det för oss tillsammans med ett aggresivt Hallby.
Vi börjar riktigt bra och försöker etablera ett spel, motståndarna har respekt för oss och backar hem till att börja med. En respekt som sakta men säkert försvinner och Hallby tar över mer och mer av spelet.
De är helt klart bättre en oss från mitten av första är dom det mer aggresiva laget på planen, vi får inte igång rörelsen och tar förmånga felbeslut.
Resultat av deras spel blir att i 23: minuten hittar de med en fin djupledsboll in bakom vår baklinje och frispelar deras mycket snabba forward som enkelt placerar in 1-0 bakom Moa.
Vi är inte ofarliga trots att spelet inte funkar till hundra och i den 27: minuten jobbar Hulten till sig bollen och hittar med en fin framspelning fram till Linkan som bryter igenom Hallbys försvar och placerar distinkt in 1-1
I andra halvlek tar Hallby komandot från början och vi får inrikta oss på mer försvarspel än vad vi önskar och Moa håller oss kvar i Matchen med ett par riktigt bra räddningar.
Vi är inte helt ofarliga och man kan ju säga att vi har lite tur.....eller som Stemark sa "jag vet inget om tur, bara ju mer jag tränar mer tur har jag" ...som sagt, vi får våra chanser och med ett fint inspel från Jossan hittar hon syrran Bell i boxen, snabbt utmanar hon sin back som inte hänger med i svängarna och på hockeymaner tacklar ner Bell straffen är ett faktum.
Straffen förvaltas på bästa sätt genom Linkan som hur lugnt som helst placerar in 2-1 ledningen till oss.
Hårt arbete lönar sig och vi fightar oss igenom andra, dock jobbar vi alldeles för mycket på egen hand och tar lite förmånga felbeslut.
Vi kommer i fina omställningar och dessa rinner ut i sanden just på grund av nyss nämda anledningar.
Men i sista minuten kommer just en fin omställning vi vänsterkanten som frispelar vår notoriska målskytt för dagen Linkan som sätter punkt för tillställningen med 3-1 och sitt tredje mål för dagen.
Skönt att kunna vinna när inte spelet riktigt stämmer, starkt tycker vi på ledarsidan som alltid är nöjda med 3 pinnar.
3 Hattar Moa Andersson
2 Hattar till Hulten
1 Hatt Linkan
Mycket bra jobbat tjejer.
Stort tack till;
Foto: Marcus Vilson | Swe Press Photo
Som tagit många bra bilder, dessa ligger i vår mapp på sidan.
Dagens bild är på vår lagkapten Julia Haglund som spänner blicken i Hallbys kapten.
Den blicken känner vi igen...då är det tävling och bäst att akta sig :)
VI ÄR GNOSJÖ IF DAM
Vi tar nya tag på Tisdagkväll då det är cupmatch och derby i Värnamo klockan 19.00 på Finnvedsvallen.
Kom gärna och stötta de gulsvarta tjejerna.
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Waggeryds IK B (9-m) (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 15 jun, 17:30 |
| Rydaholms GoIF (9-m) (hemma) | 16 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera