Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Handboll F-2009
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Handboll F-2009.
F-2009
Följ oss för uppdateringar
Hej föräldragruppen i F09
Matcher
Först av allt: GLÖM INTE ATT SVARA PÅ MATCHKALLELSERNA. Det är superviktigt nu när vi spelar matcher på olika håll. Det är antalet kallelser vi jämför när vi ser hur rättvist fördelat det blir. För hemmamatcherna kommer vi nu kalla matchvärdar (föräldrar eller anhöriga), först ut den 10/10 blir det Bella, SIri och Sibel. Detta är i nuläget enda sättet att garanterat få se matcherna pga restriktionerna. Kan man inte får man hitta någon att byta med och meddela oss.
Stämningen i laget
Vi har just nu av flera olika skäl (som framkommit efter att föräldramötet hölls, därför tog vi inte upp detta då) anledning att arbeta extra med sammanhållningen i laget och behöver härmed befästa samarbetet med er föräldrar. Så, läs igenom nedanstående och återkoppla till oss ledare via Malin per epost malin@wohlert.se (vi kommer dela denna information med samtliga ledare).
-Vi önskar att ALLA pratar med sina barn om hur de upplever stämningen i laget och återkommer till oss om något av vikt kommer fram (både positivt och negativt). Be dem reflektera både över hur andra är mot dem, men också hur de själva är när de är med laget. Prata om vad man kan göra för att bidra till en god stämning i ett lag.
-Vi kommer arbeta med hela laget kontinuerligt, med avstamp i en obligatorisk lagsamling där vi bland annat kommer låta tjejerna ta fram de förhållningsregler de tycker är viktiga på och utanför planen.
När: Fredagen den 16 oktober kl 18.15-20:45
Var: Kommunens samlingslokal vid Ekvallen (mittemot sporthallen), bredvid skateparken.
Hur: Tjejerna skall ha ätit middag innan. Vi bjuder på coronaanpassat fredagssnacks.
-Målet för oss ledare är att hjälpa tjejerna att bygga sin egen goda lagkultur då vi är övertygade om att de kommer ha glädje av detta både på och utanför handbollsplanen i framtiden. Vi hoppas att ni vill samarbeta med oss i denna process.
Hälsningar
Ledarna
Inga kommande aktiviteter
Hallå! Vera har en häst att ta hand om på fredagar så hon kommer så fort hon är klar. Mvh anna
RapporteraRapportera