Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Frötuna IBF F-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Frötuna IBF F-15.
F-15
Följ oss för uppdateringar
Hej allihopa,
Höstterminen börjar lida mot sitt slut men lite mer innebandy ska vi hinna med innan vi tar lite jullov. Här nedan kommer lite blandad information.
- Lagfotografering. På måndag ska vi fotograferas, för detaljer se tidigare utskick. De som inte lämnat in lappen om fotografering måste ta med den påskriven till fotograferingen. Ingen lapp = inget foto. Det kommer vara tajt med tid så det är viktigt att alla är i tid!
- Avslutning. Sista träningen blir onsdagen den 14 december. Vi kommer spela match o sedan fika. Vi tränare fixar fika, så meddela en tränare om er dotter har några allergier.
Vårterminen. Vi kör igång med träningar igen onsdagen den 11 januari. Dock kommer vi behöva hjälp utav en till två föräldrar med denna träning då flera tränare är på ledarutbildning den kvällen. Skriv en kommentar på detta inlägg om ni kan tänka er att hjälpa oss med den träningen.
Matcher. vi har första matcherna för 2023 lördagen den 14 januari. Då får alla tjejerna vara med att spela. En separat kallelse om detta skickas ut under jullovet. Det är viktigt att besvara kallelsen oavsett om ens barn spelar eller inte så att vi vet att alla fått informationen. Blir det väldigt många som kan o vill spela (i dagsläget är vi ca 30 tjejer i laget o man är fyra på planen under match) får vi fundera på hur vi på bästa sätt hanterar det, eventuellt kommer vi delta med två lag redan till våren (men vi har inte fått besked på hur det blir från klubben med det än).
laget. Vi har fått många nya spelare i laget under denna säsongen, vilket vi verkligen tycker är kul! O har er dotter en kompis som vill prova att spela med oss så är det bara att ni tar med kompisen till en träning. Vi vill gärna få flera nya spelare i laget.
Det ställer dock högre krav på antalet tränare som närvarar på en träning. Ska vi kunna hålla bra träningar behöver vi vara minst tre vuxna som håller i varje träning. Så vi behöver bli fler tränare i laget. Vill du vara med som tränare för detta fantastiska lag prata med en tränare.
Hälsningar,
Tränarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera