Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Frötuna IBF F-12/13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Frötuna IBF F-12/13.
F-12/13
Följ oss för uppdateringar
Hej föräldrar,
De kommande två lördagarna, den 19/10 och 26/10, spelas våra seriematcher (röd div 5 grupp 1 och grupp 2) på samma dag och i direkt anslutning till varandra. Det kommer därför att finnas behov av att några spelare som orkar/kan/vill spelar båda matcherna. För att underlätta planeringen kommer vi i kallelserna ställa en särskild fråga: "Kan du spela båda lördagens matcher? (ja/nej)". Den här frågan kommer upp när ni tackat ja till en match. Vi ber er uppmärksamma och bevara denna. Stort tack på förhand
Lördag 19/10:
• Kl. 11:00 Seriematch mot Tierp IBK F13 i Aspenhallen
• Kl. 14:00 Seriematch mot IK Sirius FBC F11/12 på IFU Arena
Den första matchen slutar cirka 12:15, och samling inför den andra matchen sker på IFU Arena kl. 13:15. Om man spelar båda matcherna innebär det att man åker direkt från Aspenhallen till IFU Arena. Tid för vila och återhämtning under bilresan.
Lördag 26/10:
• Kl. 09:00 Seriematch mot Hagunda IF F11/F12 på IFU Arena
• Kl. 10:45 Seriematch mot IK Sirius FBC F13 på IFU Arena
Båda matcherna spelas på IFU Arena, vilket underlättar logistiken. Den första matchen slutar cirka 10:15, och man behöver då ta sig till match nr 2 med matchstart 10:45.
Vi hade från början fler matcher på samma dag, varav vissa krockade med varandra. Vi har lyckats flytta alla krockande matcher och de flesta andra matcher som låg på samma dag, men några kunde vi tyvärr inte flytta. Med tanke på spelarnas energi och vilja att spela match bedömer vi ledare att det inte kommer vara några problem att hantera dessa dubbelmatcher. Vi har ju dessutom börjat med fysträning på torsdagar, vilket ytterligare ökar förutsättningarna för att orka spela dubbla matcher. 😉 För att förbättra oddsen ville vi redan nu "förvarna" om detta och be om er uppmärksamhet den särskilda frågan vid kallelserna.
Med dessa rader tar vi tillfälle i akt och önskar trevlig fredag och helg!
Mvh Ledarna i bästa F12/13 😊
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Träning | 1 jun, 18:30 |
| Avslutning - tid delvis preliminär | 1 jun, 19:00 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 15 jun, 18:30 |
|
|
Frötunadagen |
| 4 maj | P-10 |
| 1 maj | Frötunadagen |
| 15 apr | Sista chansen |
Hej,
RapporteraDeadline idag kl 12 för svar avseende matcherna på lördag (19/10) och de flesta har svarat, saknas svar från 7 st per match. Tacksam om ni som inte svarat gör det för deadline p g a mycket pressad tid för att göra laguttagning.
Glädjande att merparten av er som svarat också har besvarat den särskilda frågan kring dubbla matcher, tack det underlättar mycket! 🙏 Där svar saknas frågan tar vi det säkra före det osäkra och tolkar det som att man inte kan/vill spela dubbla matcher.
Rapportera