Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FIK Färjestaden
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FIK Färjestaden.
FIK Färjestaden
Följ oss för uppdateringar
Under senaste veckan räknar vi in ett flertal riktigt fina resultat för våra aktiva. Den internationella tävlingen Världsungdomsspelen gick av stapeln fredag till söndag och vi hade Elias Engström på plats som tävlade i P15. Han har slipat bra på häcktekniken och lyckades komma 6a i 100m häck, tredje bäste svensk. Tiden var en rejäl putsning av vårt klubbrekord, nämligen 14,46s. Han sprang också bra på 300m häck och putsade sitt personliga rekord till 41,87s, vilket räckte till en åttondeplats, femte bäste svensk.
Arne Svensson var i Norge och tävlade i Nordiska mästerskapen i Stav M65. Han stannade på 2,60m och kom trea på det! Näst bäste svensk.
På onsdagen var det också tävling för de yngre i Oskarshamn och även där hade vi duktiga aktiva på plats. I F9-klassen dominerade klubben genom Maja Milleback till vänster på bilden och Linnéa Svanhall till höger alla tre grenarna. Tre stycken fina personliga rekord av Maja resulterade i andraplatser i höjd (1,09) och 60m (10,34) och en förstaplats i 600m (2.18,36)! Linnéa slutade etta i höjd (1,12) och 60m (9,82) och tvåa i 600m (2.22,66). Riktigt fina resultat av allihop, nu är det bara att tagga om för Ölandsspelen på söndag.
| Östsvenskas Stora DM-helg i Kalmar | 29 maj |
| Sista anmälningsdag VU-spel | 3 jun, 18:00 |
| Sista anmälningsdag Rosenbomsspelen | 4 jun, 18:00 |
| Rosenbomsspelen i Karlskrona | 13 jun |
| VU-spel Göteborg | 25 jun |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera