Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fanna BK P-17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fanna BK P-17.
P-17
Följ oss för uppdateringar
Nu har skolan slutat och många barn har gått/går snart på sommarlov och troligen snart semester för er föräldrar. Vi tränar denna vecka samt nästa som vanligt och vi är nu tillbaka på Fanna IP med träningarna på C planen.
Sommaravslutning = Grillning + föräldramatch
Onsdagen den 25/6 är sista träningen innan uppehållet. Vi tänkte då passa på att grilla hamburgare på Fanna IP till barnen som lite sommaravslutning efter träningen. Samt att vi gärna ser lite ombytta föräldrar som är redo att spela match mot grabbarna.
Träningen kommer denna dag att börja kl 17:00 och vi räknar med att vara klara som vanligt till 18:30 Skulle det vara väldigt dåligt väder denna dag så finns det risk att grillningen ställs in. Kallelser till 25/6 kommer skickas ut redan efter morgondagens träning så vi har lite koll på hur många vi blir samt hur mycket som behöver handlas in.
Sommaruppehåll
Vecka 27-30 har vi tränings uppehåll. Kalendern är uppdaterad. Träningarna är tillbaka igen måndag vecka 31 kl 17:00.
Det kan hända att vi försöker få till någon träningsmatch eller blir tillfrågade av annan klubb att spela match under uppehållet och i så fall skickar vi en kallelse och kommer ut med mera info om det blir aktuellt.
Hösten - Datum att hålla koll på
9/8 EP - Cupen i Bålsta. Kallelser kommer skickas ut i juli.
30/8 Poolspel – Nordia
13/9 Poolspel – Fanna IP
21/9 Poolspel – Örsundsbro (datum ej helt bekräftat)
Vi har även en del datum för träningsmatcher inplanerade men vi lägger upp dem i kalendern först när vi fått en bekräftad motståndare.
Övrigt
Även om vi har några träningar kvar samt matcher i helgen innan uppehållet så vill vi alla ledare passa på att tacka för denna första vårsäsong i P-17. Otroligt kul att se hur mycket killarna har utvecklats från att vi startade i januari tills nu. Inte bara på planen utan även som personer och kompisar. (Vilket vi kommer att prata med dem om den 25/6)
Med det sagt önskar vi er en härlig sommar och ser fram emot en fullspäckad fotbollshöst :)
Hälsningar
/Ledarna
Riktigt bra jobb alla ledare 👏👏
RapporteraRapportera