Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falu IF Slipbehöriga
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falu IF Slipbehöriga.
Slipbehöriga
Följ oss för uppdateringar
Hej på er :).
Vi har nu skapat denna egna grupp för alla er som är behöriga för att använda föreningens slipmaskiner i Halltec och i ishallen.
För att det inte skall uppstå krockar så använder vi oss av slipmaskinen i den hall där vi tränar i anslutning till träningstiden.
Vi säkerställer också att vi gör rent efter oss och märker upp maskinen med rätt magnetplupp som visar vilken skål som är dressad när vi lämnar slipmaskinen.
Ni som är nyutbildade men inte känner er helt trygga ännu, ni får gärna se till att ni är med någon mer rutinerad några gånger i början tills det att ni känner er trygga.
Då båda maskinerna (Ishallen + Halltec) är självcentrerande så finns det ingen anledning att skruva på justeringsratten i bakkant på maskinerna.
Ingen av er som verkligen inte har blivit utbildad på att justera mer avancerade saker så som att byta slipskivor och kalibrera in dem eller att spänna drivremmen osv.. Det är väldigt viktigt att ni respekterar att ni inte ger er på sådana typer av ingrepp då detta kan resultera i trasiga maskiner och dyrbara kostnader för föreningen.
Om det uppstår problem med någon av maskinerna eller att det behövs byta slipskivor så kan vi kommentera det i kommentarsfältet på denna sida så säkerställer vi att den som är kunnig på detta ser till att fixa det så snart som möjligt.
Alla kan såklart göra misstag och om ni skulle råka göra något som ni tror är mindre bra så ta gärna kontakt med ngn omgående så att vi kan försöka lösa det, det är bättre om vi kan lära av våra misstag än att försöka dölja dem.
Vi kommer att sätta ett rött kodlås till slipen i ishallen och när ni har slipat färdigt så säkerställer vi att vi också låser slipmaskinen, det gäller även i Halltec, att vi säkerställer att vi stänger dörren och att den är låst.
Ingen som inte står med i denna grupp ska ha något med slipmaskinerna att göra och det är det vi som är behöriga som behöver ta ett extra ansvar kring, ni bör känna igen namnen på de i ert lag som är behöriga och inte låta någon annan använda maskinerna, vi kommer eventuellt också att sätta upp en lista med era namn i anslutning till maskinerna.
Ni ansvarar också för att inte ge ut koderna till någon annan.
För säkerhets skull så kommer vi också att byta koder med jämna mellanrum och då kommer vi att skicka koderna som ett utskick så om ni någongång inte kommer åt maskinerna så är det bara att kolla er mailkorg så ska ni ha fått koden som är gällande.
Gällande koder just nu kommer som ett utskick omgående efter detta inlägg.
Jag tror och hoppas att vi verkligen kan hjälpas åt och få detta att fungera :)
Mvh
Styrelsen genom Fredrik Thelin
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera