Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uppsala BoIS F17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uppsala BoIS F17.
F17
Följ oss för uppdateringar
Före damlagets match mot sandviken samlades ungefär hälften av spelarna i F17-laget för "halvtidsavstämning". Vi inledde med en kortare gruppövning som innebar att varhje grupp skulle nämna minst 3 saker som laget gjort bra under säsongen samt även någon/gra saker som kan förbättras under återstoden av säsongen. Det kom upp mängder av bra saker vilket också förtydligades, även tränarna fick (välförtjänt) feedback. Följande angavs som bra saker under säsongen och med det mycket lyckade poolspelet i färskt minne:
- Laget före jaget!
- Jobbar tillsammans
- Spelidé
- Bra samspel
- Bra laganda
- Passningsspel
- Lagstämning
- Kämpar till slutet
- "lärt känna" varandra på planen
- Tränarna är bra på att förklara
- Positiv energi
- Alla hjälper alla
- Hjälpsamma tränare
- Inställning
- Roller, rätt psoitions och timing
Det är bara att instämma i att det ovanstående präglar hur laget hanterade och genomförde senaste F17-sammandraget.
Saker som kan förbättras under resterande del av säsonge när bl.a.:
- Mer snack på planen (följt av en kortare diskussion om hur man vill att snacket ska vara och att det kan handla om många olika saker men i alla fall är avsett att nå en positiv effekt eller resultat)
- Säkrare passningar, strävan att spela bandy gör att det ibland sker misstag som kan ge moståndaren målchanser men det är priset vi får betala för att vi prioriterar långsiktig utveckling och utbildning!
- Fokus när så krävs och tillfälle ges, i matcher och vid träningar
- Träningsnärvaro (och fokus) på fredagsträningar då det är "huvudträningen" för F17!
- Att inte tappa humöret, vilket kan ske ibland (sällan men ändå) vid träning likväl som match - tänk på att de övn ingar vi tränar är svåra, seniornivå, och innehåller många moment varför det är mycket som krävs föratt de ska lyckas...!
Efrer detta var det lite kort info om nästa sammandrag i Umeå, 1-2/2 (avresa med tåg fredagkväll 31/1).
Vi kommer att åka upp med alkla tjejer som anmält deltagande, vilket i dagsläget innebär 21 st - dock medför det att inte alla kan vara ombytta till varje match och det kommer heller inte att, precis som vi tidigare pratat och är överrens om, vara så att alla spelar lika mycket (det beror på skador, sjukdomar och mostånd etc) men alla kommer att få spela och det är precis som senast 3 st matcher på lördagen och en på söndagen så det behövs ett bra spelarmaterial för att orka genomföra sammandraget på ett bra sätt.
Om det är så att man efter att anmälan gjorts, nu har fått förhinder att följa med till Umeå så måste det meddelas snarast och senast på fredag för att rätt antal tågbiljetter ska kunna bokas!! Meddela därför ev. ändringar till i första hand Ola Korpås (Tovas pappa) eller någon annan ledare!
Innan vi behövde hasta iväg för att inte missa alltför mycket av matchinledningen för damlaget så nämndes det lite om lagkaptensrollen, som behöver "permanentas" då den också innebär en plats i det spelarråd som finns i damlaget - ledarna kommer därför att prata med de spelare som haft denna roll hittills för att klara ut vem som kan tänkas ta uppgiften fortsatt, örviga tjejer hade inget att invända mot det.
Under matchen fick så till sist tjejerna några olika uppgifter att titta lite extra på i spelet och de noteringar som då gjordes kommer vi att komma tillbaka till inom kort vid kommande träningspass!!
Hälsningar ledarna genom Johan
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera