Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Films SK Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Films SK Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Så var då en oerhört speciell säsong slut. Jag ska försöka sammanfatta allt och ta oss från vinterns fys, genom vårens Coronakaos och till höstens framgångsrika seriespel.
Inför säsongen 2020 hade vi tagit beslutet att flytta upp vårt äldsta flicklag i damlagsverksamheten och i samma veva starta upp ett andralag i division 5. Spännande och kul att få en större damlagstrupp att jobba med i träning, att kunna erbjuda våra spelare olika två matchmiljöer att utvecklas i, att få en större och mindre sårbar tränarstab och att kunna erbjuda vår publik ännu mer damfotboll på Björkparken. Med det följde också utmaningar. Att få ihop två redan sammansvetsade lag med stora åldersskillnader till ETT LAG som strävar mot gemensamma mål och får det att funka tillsammans både på och utanför planen. Att få samarbete och arbetsfördelning i tränarstaben att fungera - för att få alla delaktiga och viktigast av allt - kunna skapa en utvecklande och rolig fotbollsmiljö för våra spelare. Att Corona försvårade detta är ju inget tvivel då det ställde extra krav på träningsvilja och på jobbet tillsammans på och utanför planen..
Under vintern startade vi våra förberedelser med inomhusspel och fysträning. Damlaget deltog i Luciacupen i Uppsala och Valbocupen i Gävle - och parallellt med detta var de tidigare flickspelarna kvar i Futsal-seriespel och även egna fyspass på UP. Bra och nyttiga månader.
Detta gjorde dock att vår nya gemensamma trupp egentligen inte började jobba tillsammans i sin helhet förrän vi tog vårt pick och pack och började träna utomhus i Gimo i mitten av februari. Vi var som mest 26 spelare på en träning och var verkligen på gång. Med detta började också ett träningsmatchande och spel i Upplandscupen där vi fick börja spela ihop laget och jobba med det taktiska inför seriestart. Resultaten? Ja bra prestationer i träningsmatcherna och återigen en gruppseger i Upplandscupen - även om den sista matchen blev uppskjuten och spelades först i juni...
... för vi hade inte hunnit vara ute på jordplan på Björkparken i Film länge innan Covidskuggan smög sig över oss. När vi var som mest taggade, när vi hade fått igång både nya och gamla spelare redo för seriestarterna och laddade för våra sista genrep inkluderat ett träningsläger i Roslagsbro. Lägret inställt. Seriestarten uppskjuten. Allt uppskjutet. Skulle det ens bli nåt? Vi tog lite halvt uppehåll. Vi startade upp FSK Dam Challenge 2020 med en härlig "Bäst-i-test-promenad". Ja vi gjorde vårt bästa för att hålla motivationen uppe och göra det bästa för att hålla våra spelare kvar i träning - för att vara förberedda för det som nu skulle komma att bli den märkligaste säsongen ever.
Till slut kom då i juni besked om att det skulle bli en enkelserie. Innan uppehållet kryssar vi mot Gimo i Upplandscupens avslutning, vi spelar en mycket väl genomförd träningsmatch mot Tierp som gav oss hopp inför hösten och div 5-laget tog poäng i sin premiär mot Österlövsta på bortaplan. Sommaruppehållet kom innan vi ens börjat spela - men kändes ändå väldigt välkommet och välbehövligt.
Den 20:e juni körde vi igång igen och vi gjorde det med bra närvaro och med mycket fokus på att förbereda oss fysiskt. Och vår försäsong tillsammans med dessa veckor tror vi på många sätt lade grunden till våra framgångar under en intensiv höst. Vad gjorde det då så intensivt? Jo medvetenheten om att varje match och dess poäng blev så oerhört mycket viktigare i denna rekordkorta säsong. Som en höst fylld av cupmatcher.
Några nyckelmatcher för oss i jakten på seriesegern fanns såklart. Första matchen när vi lyckas hålla undan mot Gimo på bortaplan var givetvis oerhört viktig mentalt - och poängmässigt då Gimo var närmast oss i tabellen till slut. Efter att vi sedan förlorade mot ett upptoppat GUSK var givetvis bittert men den förlusten gav nog sen lite extra tändvätska när vi tog emot Tierp på hemmaplan. Ett Tierp som redan innan säsong hade sikte på serietopp medan vi legat lite lägre som nykomlingar. En total islossning i första halvlek och 6-3 till slut gav oss ett första besked om att vi var med på allvar.
Nästa derby, ÖSK på bortaplan tänkte vi var kampen om att bli bäst i kommunen. Även om vi var lite bättre som helhet så minns vi ju såväl Saras fantastiska enhandare där de flesta trodde ett ÖSK mål var inräknat. Istället håller vi undan o vinner med uddamålet. Välförtjänt men ytterst små marginaler. ÖSK är vassa och har ju chansen till titel i sin final i Upplandscupen - men i serien var vi starkast denna säsong!
Div 3-Serien skulle sen i stort sett leva in i det sista. När det var dags för Månkarbo borta hade vi chans att bomma igen butiken. Det skulle visa sig bli årets tuffaste match på en svårspelad plan - men skaplig effektivitet framåt, nån bländande räddning av Sara och stort jobb i duellerna centralt lade dock grunden till att vi kunde stå som seriesegrare efter slutsignalen, fantastisk prestation givetvis! Vilket gäng! Vi har haft en härlig stomme av de äldre spelarna som varit med under hela framgångsresan - kryddat med yngre spelare som vuxit in i laget hela tiden. Kul att följa båda delar, mixen har verkligen varit en framgångsfaktor!
Div 5-serien blev trots att segrarna uteblev oerhört viktig för framgången i trean. Alla spelare fick bra med matchtid och var väl förberedda för inhoppen i trean. Sen hade vi behövt en full säsong för att spela ihop detta gäng. Så framtiden är ljus och det är viktigt att hålla igång många spelare - så ett stort tack alla som ställt upp under året - ni har alla del i framgångarna i helheten!
Efter detta kom så Upplandscupen och det märktes att det var lite svårt att ställa om. Efter en seger i kvartsfinalen mot GUSK på "hemmaplan på bortaplan" (Gimo konstgräs) - i en match där vi blandar och ger på ett ovant underlag men med viss hjälp av straffarna ändå kan ta en stabil seger - så får vi då ta oss an Vaksala i semifinalen hemma på Björkparken. Spelmässigt håller vi klart jämna steg - men Vaksala är lite tyngre och vassare i boxen och med två mål på hörna och en straff lyckas de besegra oss med 3-1, men vi får avsluta säsongen 2020 med att hemma få visa vår publik att laget är redo för att konkurrera i div 2 2021!
Sammanfattningsvis då så är vi självklart väldigt nöjda med vår säsong 2020. Vi hade många utmaningar framför oss, det sportsliga klarade vi ju av strålande med en serieseger och avancemang i Upplandscupen med oss. Vi har en stomme som varit med på hela resan från vintern 2018 fram till denna tredje raka serieseger - som under vägens gång kompletterats med ett fåtal spelare utifrån och unga ambitiösa och välutbildade spelare från det egna leden.
Fortsätt vara rädda om de unga talangerna, men fortsätt också att vara rädd om den stomme, den erfarenhet och den stabilitet som gjorde denna resa möjlig överhuvudtaget. Fortsätt se mixen och helheten som framgångsfaktor nummer 1!!
Tack alla & Lycka till i 2an !
Fantastiskt jobb Wahla under flera år! Du har svetsat ihop en vinnartrupp!
RapporteraRapportera