Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Films SK Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Films SK Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Strålande solsken och en på håll fin gräsplan på Sätravallen gav oss goda förutsättningar för match. Vi slapp Tierps konstgräs för att istället få spela på Österlövstas småtrevliga hemmaplan!
Vid en närmare blick skulle vi dock få konstatera en oerhört svårspelad plan och när vi lagt till ett vilt kämpande Österlövsta som inte gav en tum i närkamperna insåg vi snabbt att vi skulle få tufft denna match.
Första halvlek består av 387 inkast (kändes det som) och en stor dos kamp - för att få kontroll på bollen och för att vinna dueller. Vi är allmänt lite sena in och är inte riktiga lika bra i jobbet över hela planen som första två matcherna, men kan ändå gå till halvtidsvila med ledning 2-0, Jojo 1-0 efter 25 min efter fint förarbete av Mia och Ebba och sedan gör Nina 2-0 fint framspelad av Joss.
Vi bestämmer oss i halvtid för att i andra våga rulla mer med boll i vår ägo och vara rejälare och snabbare upp i press när motståndarna har boll. Det funkar sisådär. Vi har perioder som är bra och även en hel del fina anfall som resulterar i chanser bra nog att spika igen matchen. Tyvärr är vi inte beslutsamma nog i avsluten idag och i kombination med lite slarv i försvarsjobbet så ger vi Österlövsta chansen att sno poäng i slutet. Vi reder dock ut det hela på ett bra sätt och håller ifrån matchtiden ut. Österlövsta reducerar till 2-1 efter en fin individuell prestation och ett skott i krysset, men där stannar målproduktionen!
Det blir lite onödigt spännande och inte den matchbild vi hoppats på men vi kan ändå ta tredje raka vilket är starkt även efter en spelmässigt ojämn insats! Grymt tjejer!!
All cred till alla fighters på den tunga och svårspelade planen för det! Mycket positivt att ta med oss även om inte alla pusselbitar faller på plats än! Vi tar nu nya tag med tre bra träningar tillsammans innan vi tar emot BKV Norrtälje hemma på Björkparken! Tillsammans mot nya mål! :)
Matchens Buffel var Josefine Eriksson utifrån sitt jobb i närkampsspelet på mitten och sina tappra försök att få tag i bollen och hålla den inom vårt lag.
Inställning, utveckling, laganda!
| Träningsläger Funbo IF | 14 aug, 12:00 |
| 4 maj | Uppstart pojkar och flickor 2020 |
| 26 mar | Betala fotbollsavgiften med Fritidskortet |
| 16 mar | Vila i frid |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera