Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK FotbollsKul
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK FotbollsKul.
FotbollsKul
Följ oss för uppdateringar
Föräldrautskottet organiserar 5- och 7-mannalagens säsongsavslutning den 12 november kl. 12.00-14.30.
Föräldrarepresentanterna och lagen ansvarar för förberedelser och genomförandet av avslutningen. Tränarna har det övergripande ansvaret för att lagets aktivitet anordnas/genomförs. Vill lagen frångå beslutade rutiner och ansvar på avslutningen, ska det stämmas av med sammankallande i Föräldrautskottet.
Föräldrarepresentanterna kontaktar kansliet för att komma överens hur man ska gå till väga, inköp, tider m.m.
Föräldrapoolen hjälper till där det behövs under dagen, men även om något lag behöver hjälp med förberedelserna.
Alla lagen ska baka en lagom mängd fikabröd till sitt lag (lämnas till caféet kl. 11.00 på avslutningsdagen). Använd inte helst nötter i dem och skicka gärna med innehållsförteckning.
Har lagen möjlighet att skänka vinster till tombolan och chokladhjulet vore det bra.
Ny aktivitet för i år är Köp/byt/sälj. Alla får ta med sig begagnade sportkläder och sportskor (behöver ej vara Mossens) till avslutningen, för att sälja eller byta dem eller köpa nya. Även Mossens kvarglömda kläder och skor kommer att säljas (i stället för att skänkas bort).
Objekten kan lämnas in från kl. 12. De får kosta 10-100 kr. Minst 10 % av priset går till Mossen, dock minst 5 kr, eller får säljaren bestämma hur mycket som ska skänkas till klubben.
FotbollsKuls uppgift
FotbollsKul och P-00/99 ansvarar för aktiviteten Köp/byt/sälj. Bakar även en lagom mängd fikabröd till sina lag.
Mer information och mallar finns i Föräldrautskottets mapp under rubriken "Dokument" på klubbens hemsida.
| Utbildning föreningsdomare | 13 jan, 18:00 |
| Workshop: Löpteknink | 15 jan, 18:00 |
| Tränarkurs UEFA-C | 18 jan, 08:30 |
| Kick-off ledare | 23 jan, 17:00 |
| Tränarkurs UEFA-C | 17 feb, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera