Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FC Härlanda Prisoners A-lag

Följ

A-lag

Följ oss för uppdateringar
Följ
FC Härlanda Prisoners
Fotboll
A-lag

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 3 maj 2008 cliff

    kan man vänta sig att viggan dyker upp imorgon då?

    Rapportera

    Rapportera

  • 3 maj 2008 Berget

    Jag är sjukt sugen på träning verkligen. Ska jag höra av mig till "den nye killen" och dra med honom också?

    Rapportera

    Rapportera

  • 3 maj 2008 Jåntä

    hahahah "Så jäävla onödigt att lära sig flyga nu k-fed"!

    Rapportera

    Rapportera

  • 3 maj 2008 K-fed

    Jag sov flott fisken, det kan jag lova! Tänkte t.o.m tillkänna ge er alla nattens Prisonersdröm.

    Det var torsdag och dags för match mot libanesiska. Cp-joel skulle göra matchdebut. Vi kom till va vi trodde var planen (en perfekt gräsplan med höga läktare) och började i sedvanlig stil slå projektiler mot målburen. Naturligtvis hade vi gått fel och skulle spela på en plan inringad av 30m höga staket där underlaget var snarare småsten än grus. Nåväl, matchen skulle ta sin början men mitt i min egen uppvärmning så lärde jag mig att flyga genom att sparka mig själv i röven när jag sprang, riiiiktig otur. Jag flög upp på det 30m höga staketet och började klättra ner i samma stund som matchen blåstes igång. I en situation som jag inte såg, eftersom jag klättrade, så fick libanesiska straff på oss i början av matchen. Allt jag vet är allt vilda protester utbröt från Prisonerslägret. Hur som helst så blev det ändå mitt fel eftersom jag inte hunnit klättra ner innan matchen blåst igång. Komentarer som "Så jäävla onödigt att lära sig flyga nu k-fed" haglade över mig. Men men, straff var det och en lätt överviktig kvinna inlindad i tygstycken, en lila burka, steg fram och klippte till bollen. Joel var tydligen målvakt(?) och bollen gick via hans lår och in i mål. Riktig tung start för Prisoners.

    Sen vaknade jag helt kallsvettig :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 3 maj 2008 En fisk

    Jag kan väl kanske tänka mig att lite lätt medverka på en liten kant vid sidan av på söndag. Mitt knä är inte helt återstältlt sedan förra matchen. Men lite plåster på det så skall det nog inte vara några större problem.
    Jag kan dock inte undvika att upplysa er om att det kan tänkas vara så att min kapacitet sänks några ynka procentenheter denna kommande tränaning. Men med tanke på min start i ligan så kan det nog bara gå framåt och uppåt.

    Det är inte ens ett kanske på frågan om jag kommer eller ej då jag kom på att det är libanesiskt motstånd nästa match. Jag skall helt klart vara med och göra ett assisterande assist.

    Slut på novell. Början på kunskap av libanesiska svordomar genom uppslagsväerk. Sov flott!

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 maj 2008 k-fed

    Medverkan bekräftad!

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 maj 2008 Jåntä

    gött gubbar!! då e vi:
    jåntä
    joel (säsongspremiär)
    linus
    berget
    alex
    k-fed (förmodligen)
    feskarn (förmodligen)
    crouch (förmodligen)

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 maj 2008 cliff

    jag är inte helt obekant med träning på söndag heller, tro det eller ej.

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 maj 2008 linus

    jag kan komma på söndag

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 maj 2008 Alex

    Jag tycker sen träning låter väldigt fint!

    Rapportera

    Rapportera