Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ljungby IF F 2011
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ljungby IF F 2011.
F 2011
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Styrelsen har tagit beslut om att även i år ska alla lag i Ljungby IF ska sälja Sportlotten plus att vi efter sommaren kommer ha ytterligare en säljaktivitet som det kommer mer information om lite längre fram.
Som ni vet är föreningens ekonomi ansträngd och vi alla måste hjälpas åt att få in pengar till vår verksamhet. Det kostar mycket att driva runt en så stor förening som Ljungby IF med närmare 1000 medlemmar.
Ungdomsverksamheten är väldigt stor och vi räknas som en av de största föreningarna i Småland. Att köpa in nya bollar, västar, koner och övrig utrustning kostar väldigt mycket pengar och som det ser ut nu räcker det inte med de intäkter vi har utan vi måste lägga till försäljningar för att få in mer pengar till verksamheten.
Därmed har styrelsen i år beslutat att all förtjänst från Sportlotten samt säljaktiviteten efter sommaren kommer gå till föreningen. Detta för att vi ska kunna driva runt hela vår verksamhet.
Det är helt och hållet styrelsens beslut, Nico och Linus kommer se till att lotterna delas ut och har ni frågor så är ni välkomna att ta kontakt med någon av oss i styrelsen.
Det är en mycket lättsåld och prisvärd lott som innehåller 3 fina ingredienser:
1. Dubbel skraplott – med fina vinstchanser där man kan vinna både bilar, resor och kontanter. De mindre vinsterna löser man enkelt in i matbutiker.
2. Fysiska rabattkuponger = Pengarna tillbaka direkt! – På baksidan finns fyra fantastiska rabatterbjudanden från några partners. På en enda kupong har man fått tillbaka pengarna på lotten.
3. Rabatthäfte i mobilen ingår – ta del av massor med fina rabattkuponger från företag, inte bara härifrån utan i hela Sverige!
Lottpriset är 50 kr och varje spelare får 13 lotter. Senast den 30/6 redovisar ni pengarna till lagets lotteriansvarige
Vi kommer dela ut lotterna imorgon på kick off dagen.
Hälsningar ledarna.
Träning | 5 jun, 19:00 |
Räppe GOIF (hemma) | 7 jun, 13:00 |
Träning | 9 jun, 19:30 |
Träning | 10 jun, 17:00 |
Träning | 12 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera