Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essinge IK F-12/13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essinge IK F-12/13.
F-12/13
Följ oss för uppdateringar
Hej allihopa!
I Helgen som var hade vi 3st lag igång i olika cuper - F12/13 Lätt i Oktober pokalen samt F12/13 Svår/Extra Svår i Oktoberpokalen samt F13/14 i Reymers HöstCup i lätt serie.
F12/13 Lätt Oktoberpokalen- Spelade 5st matcher som alla var väldigt jämna och alla kämpade magiskt bra för varandra. Extra kul för Maya - Timnit - Sarah och Ella som gjorde debut i F12. Nån seger - några oavgjorda samt nån förlust MEN framförallt jämna matcher vilket ALLTID är toppen!! Kul
F12/13 Svår/Extra Svår Oktoberpokalen - Där var det tufft som tusan MEN som våra tjejer slet och kämpade Inga storförluster utan mycket bra spel mot mycket mycket bra lag - 2st matcher var enormt bra mot BP samt Skogås / Trångsund som vi ledde över med 2 minuter kvar men dom fick in 2st snabba mål så förlust 2-1 men matchen avbröts för hagel och storm för att sen fortsätta i dåligt väder men VILKEN MATCH!!!
F13/14 Lätt i Reymers Cup - 4st matcher med endast hälften som spelat matcher förut och gjorde det super bra och roligast var att det blev bättre och bättre för varje match PRECIS som det skall vara... Så Kul!
Nu i helgen är det träningsmatcher - Lördag på Essinge IP 09.15 ( samling 08.30 ) F13/14 mot Apollon Solna ( Coacher är våra duktiga tjejcoacher!) och F12/13 mot Karlberg på STOR 7-manna - varmt välkomna att komma och heja på våra hjältar!!
Söndag - Bortamatch för F13 Endast (svår) mot Älvsjö Samling 09.00 vid klubbhuset. Matchstart 10.00
Ha en fin kväll vidare - Kom igen EIK
/ Kenna & Co
| Tullinge BK (borta) | 6 feb, 18:30 |
| Start fotbollsskolan 2026 | 26 apr, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera