Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essinge IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essinge IK.
Essinge IK
Följ oss för uppdateringar
Vi i styrelsen vill passa på att önska alla spelare, ledare, föräldrar och sponsorer en God Jul & Gott Nytt År!
Inför säsongen upplöstes F09/10 samt P09/10 och efter sommaruppehållet löstes även vårt damlag upp. En tung inledning av säsongen, men som man brukar säga kan allt bara bli bättre och vi kan även detta år lägga en fin säsong bakom oss.
Ett café som för andra året i rad varit bemannat varje helg under hela Sanktan, en fotbollsskola med cirka 40 nya fotbollsglada barn, ett herrlag som avancerat till division 4, en otroligt engagerad och kunnig projektgrupp har träffats för att renovera klubbhuset, en tjejcup med 30 deltagande lag som arrangerats av vårt F12/13 lag tillsammans med föräldrar samt en klubbkväll som trots regn och rusk blev otrolig där P112 stod för all service och där vår sponsor Ica Maxi Lindhagen hängde med oss och arrangerade en tävling.
Vi har för första gången på flera år en valberedningen, bestående av 4 personer, som kommer att arbeta inför årsmötet i mars 2026 och information om vilka som ingår och hur man får kontakt med dom kommer inom kort.
Säsongen har avslutats med försäljning av bingolotter, rabatthäften på Ica Maxi Lindhagen samt julgranar och vi vill tacka för gott samarbete kring dessa aktiviter!
Vi vill också påminna om att klubbhuset inte går att använda under renoveringen och den beräknas pågå fram till och med mitten/slutet på mars.
Vi hoppas du ni nu kan ta några dagars välförtjänt vila och ladda för ett nytt år med Essinge IK!
| P112 (P11 och P12) Träning | 1 jan, 16:30 |
| F16 Träning | 3 jan, 17:00 |
| P112 (P11 och P12) Träningsmatch Järla-EIK Svart | 4 jan, 17:00 |
| P112 (P11 och P12) Träning | 6 jan, 17:30 |
| P112 (P11 och P12) Träning | 7 jan, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera