Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eskilstuna Guif P-2010
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eskilstuna Guif P-2010.
P-2010
Följ oss för uppdateringar
Hej på er!
Hoppas sommaren varit bra och att ni hunnit med både vila och träningar.
Under föregående säsong så hade vi förmånen att träna med P09. Träningarna fokuserade ofta kring passningskvalite, fart och att så småningom blanda in ett 6-0 tänk i försvarsspelet. Turneringar har spelats i Örebro, Tyresö, Västerås, Katrineholm, Hallsberg och Åhus. Vi spelade i 2 olika serier som betecknades som nivå 1 och 2 i en åldersklass över oss. Det gjorde att vi emellanåt spelade mot spelare födda både 07 och 08. Jag tycker att killarna vuxit av att få möta det tuffa och fysiska motstånd som säsongen bjudit på.
Vi har haft 4 träningsmöjligheter per vecka. 3 stycken handboll och ett fyspass har varit grunden. När vi avslutat den föregående säsongen så är vi 18 spelare på pappret. Jag har räknat på träningsnärvaro mellan 1 september 2023 till 27/5 efter Hallsberg. Vi är i snitt 11,5 spelare på träning av 18 spelare. Närvaron varierar från 27 % till 79 %. Fullt medveten om att vissa även dubbelidrottar under denna period. Att vi har kunnat spela tvåmålsspel och haft högt tempo på träningarna får vi tacka samarbetet med P09. Har pratat med P11 om ett ev samarbete under kommande säsong men vi har inte landat i om eller hur det skulle se ut. Återkommer med info där.
Inför den säsong som kommer så är vi just nu en egen träningsgrupp. Vi har fått träningstider i den nybyggda Kronskogshallen:
Tisdag 16-17:30
Onsdag 16-17:30
Torsdag 17:30-19
Väntar på tid för fysträningen. Har även fört dialog med Eric kring träningstiderna utifrån våra nuvarande ledares möjlighet att delta.
Vi kommer för första gången delta i SM-spel för B-pojkar. 1:a steget är den 19-20 oktober i Borlänge.
Spelar och föräldrarmöte är planerad till den 27/8 i Volvo Arena kl 19:15, kallelse kommer i laget.se.
Inför det mötet skulle vi ledare vilja veta följande:
1. Om du som spelare tänker fortsätta spela nästa säsong?
2. Om du tänker spela, hur ofta kan du träna? Kollektivt kommer vi ha 3 handbollspass och 1 fyspass.
3. Om du dubbelidrottar så skulle vi gärna vilja veta vilka dagar och tider du är upptagen med din andra idrott? Det för att kunna pussla ihop träningsdagar i september/oktober inför SM.
Skicka svaren till kristjan@kavs.se så snart ni kan.
Tack på förhand.
Mvh
Ledarna
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera