Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eksjö HC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eksjö HC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Förlust mot Löfstad, men trots allt ett fall framåt för laget
Det blev förlust i bortamatchen mot Löfstad i Stiga Arena med 4-1, men trots detta så såg det bra ut då Eksjö orkade spela i tre perioder.
Man tog ledningen genom Axel Engblom framspelad av Oskar Jönsson och Alfred Hugosson och frågan är om samma Engblom inte hade även 2-0 inne, ingen av domarna hann med när spelaren slet sig fri och pucken studsade enligt domarna i stolpen men kan mycker väl varit inne.
Kvitteringen kommer efter 13 minuter, sen blir det inte fler mål i första.
I den andra perioden drar Löfstad på sig mängder av utvisningar men EHC har förtvivlat svårt att få in pucken. Istället gör Löfstad mål i underläge vilket visar sig vara det enda målet i perioden.
I den sista akten så är det Löfstad som till slut står som vinnare efter att ha gjort 3-1 med fem minuter kvar och sedan gjort 4-1 i tom bur.
Nästa match är det Motala som väntar.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera