Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ekeby IF F-14 - FK6
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ekeby IF F-14 - FK6.
F-14 - FK6
Följ oss för uppdateringar
Under Poolspelsfesten på lördag mixar vi lagen liksom ledarna i FK7 och FK8. Vi var i ledarskaran eniga innan säsongen och är så även nu att vi är ETT lag men indelade i två olika serier. Vi hjälper varandra under olika event mm. Vi har delar tillsammans under säsongen för att försöka hålla ihop laget, moment som lagfotografering, Poolspelsfesten, säsongsavslutning med mera. Detta var vi tydliga med utåt under första föräldramötet varav vi där och då inte fick några invändningar. Vi försöker konstant jobba utifrån riktlinjerna från Riksidrottsförbundet ”Det är kampen här och nu som är viktig för känslan av att ha roligt, snarare än att nå idrottsliga framgångar […] Barnidrott ska i grunden enbart vara rolig för livslångt lärande.”
/Ledarna i FK7-FK8 genom Erik Celander & Jonas Pettersson
Lagindelningen ser ut enligt följande,
Lag 1 - vita tröjor
Ledare: Henrik, Martin B
Spelare: Vera A, Anja, Alma L, Edith, Tove, Lilly M, Ellie, Lovis, Ella J
Lag 2 - vita tröjor
Ledare: Martin Å, Niklas, Helena
Spelare: Wilma, Pixie, Hedda, Elina Grace, Stina, Elise, Lily B, Lilly C, Aziza
Lag 3 - svarta tröjor
Ledare: Erik, Morgan
Spelare: Alicia, Nova, Leah, Emilia, Agnes, Molly, Alma K, Cornelia, Lilja
Lag 4 - svarta tröjor
Ledare: Karin, Andreas W, Mattias
Spelare: Tyra, Alma W, Alma P, Vera D, Michelle, Melissa, Alice, Allie
Vi samlas samtliga spelare och ledare i omklädningsrum 5 klockan 08.45 Denna dag kommer vi ombytta och klara för match. Medtag kläder för dusch och ombyte efter Poolspelsfestens avslutning. Vi har tillgång till omklädningsrum 5 hela dagen, det kommer stå öppet vilket innebär att värdesaker tar man med sig ut ur omklädningsrummet under eventet.
Ta med båda matchtröjorna på lördag. Sena återbud kan inkomma varav vi då har möjlighet att stuva om i lagen.
Frågor eller funderingar? Ta kontakt med Morgan Eidholm eller Magnus Claesson
Endast sidans medlemmar kan kommentera
😀
RapporteraRapportera
Tusen tack för idag. Vilken fantastisk dag det blev. Stort tack alla ledare och föräldrar utan er kan vi inte genomföra denna typen av arrangemang. Jag lovar att nu blir det inget mer arrangemang detta året.
RapporteraRapportera