Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ekeby IF Basket P/F 10-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ekeby IF Basket P/F 10-12.
Basket P/F 10-12
Följ oss för uppdateringar
Hej Allihopa!
Jag har haft kontakt med Mellansvenska Distriktsförbund och det belyste vikten av en del ändringar i tänk kring laget.
Easy Basket finns inte längre för vår åldersgrupp.
Det kommer att startas en ny serie till höst som vi kan ta del av vilket innebär 5 mot 5 spel på högre korgar med storlek 6 bollar och tidsmässigt 4 stycken 10 minuters perioder per match.
Jag vill att vi ska vara förberedda för skillnaden redan nu så det inte blir en kultur shock till höst.
Örebro vill spela vänskapsmatcher med oss vilket är i sig en bra idé men vi måste känna oss bekväma med de nya korgar, bollar och regler innan vi hoppar in i ett sådant läge först.
From nästa vecka och framåt har vi en ny träningslokal vilket är Kumlahallen/Hagaby (Lilla Hallen) och fram till sommaren ska vi träna numera på tisdagar och fredagar förutom just nästa fredag.
Jag har beställt nya bollar och hoppas vi hinner få de tills nästa träningen vilket är på tisdag 230214.
Vi kommer att få samma portkod som tidigare och min önskemål är vi samlas strax innanför entrén nu på tisdag 17:40.
Jag skickar en kallelse snart.
Spännande tider!
Mvh
Coach Ben
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera