Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings SK HK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings SK HK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Efter en lång helg med mycket aktiviteter matcher, Cuper m.m kommer här lite uppdatering.
Efter en riktigt bra avslutning på grundserien med vinst över Hedemora hemma med 7-1 har vi tränat på bra i helgerna och även spelat en träningsmatch borta mot Nynäshamn där vi vann med 3-1.
Första matchen i fortsättningsserien hemma mot serieledande IFK Ore blev en ruggigt bra match från vår sida då vi gick in med ett stort självförtroende och avgjorde matchen med att göra 5-0 i första perioden. Riktigt bra att inte slå av på takten utan fortsätta köra och göra hela 11 mål!
I går kväll gick det lite tyngre borta mot Surahammar som vi av någon anledning har det riktigt svårt för på bortais. Underläge efter två perioder med 1-0 men vi visade stor moral och körde på riktigt bra i tredje och vann till slut med 3-1. En mycket viktig seger då det innebar att vi gick upp i serieledning och har hämtat in alla bonuspoäng som Ore och Tierp hade på oss inför omstarten.
Jesper Sojé satte 1-1 i början på tredje sedan blev det Johan Eek show, hans 2-1 mål var magiskt då han snodde pucken på röd och verkligen lurade upp hela fyra Suraspelare på läktaren innan han iskallt löft upp pucken i taket på "Ode" i Surakasen, han spikade sedan matchen med att göra 3-1 i tom kasse.
I morgon väntar Lindlöven hemma kl. 16.00 och vi hoppas att publiken återvänder nu när vi är inne i en positiv trend, så vi får lite stöd från läktaren!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera