Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Söråkers IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Söråkers IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Föräldrarmöte Damlaget
Det var bra uppslutning av föräldrar och även några spelare deltog. Tyvärr var det dåligt med fika vilket var lite slarvigt, där måste vi förbättra oss. Trivsel är viktigt!
Laget:
Ellen och Håkan berättade om hur matcherna kommer att vara i vinter. Alla kommer att få spela men kanske inte lika mycket. Det betyder att när man åker iväg på bortamatcher så kommer alla spela, däremot kanske inte lika mycket.
De yngre som kommer från F17 kommer inte spela alla Elit matcher. Det var en av anledningarna till att man valde att även vara med i F17-serien för att de yngre skall få spela matcher och utvecklas.
För att underlätta planeringen inför kommande matcher så vill tränarna att spelarna meddelar i god tid om de inte kan vara med på match. Ellen poängterade att det måste vara starka skäl att inte var med.
Stefan lade till att detta är Elitserien och vill att spelarna skall ha en seriös syn på bandyn och ge järnet, oavsett om det gäller träning eller match.
Kommunikation
Laget.se är basen i mycket av kommunikationen. I kalendern finns alla matcher inlagda. Där står idag bara match start. Den detaljerade informationen går ut till spelarna direkt. Önskemål fanns att även avresetid samt preliminär hemkomst skulle ligga i kalendern. Detta för de ungdomar som inte meddelar allt till sina föräldrar. Gäller även undertecknad!
Arbetslista vid hemmamatcher
Önskemål om att arbetslistan kommer ut snarast. Det behövs tre i sekretariat, och helst en som har gått utbildningen. De som har gått sekretariatutbildning är Helen Wennsten och Anna-Lena Westberg.
Ullmax och Newbody
Helen Wennsten har nu gjort 5 år som ansvarig för försäljningen för laget. Ny ansvarig för Ullmax och Newbody blir Lisa Krohn, extra roligt att de äldre spelarna kliver fram och tar ansvar i klubben. Det finns ett säljkrav alternativ möjlighet till friköp. Mer om detta i separat information.
Betalning
I de fall det skall betalas något för t.ex. resor så kan man sätta in pengarna på Andreas E. Swish 070-6088248.
Märk betalningen med Spelarnamn samt resmål dvs. Kajsa E. Kalix.
| 1 maj | Magisk kväll |
| 20 apr | Nattvandring |
| 20 apr | Vinnare i andelslotteri |
| 20 apr | Inför årsmöte |
| 15 apr | Majbrasa på Söråkers IP |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera