Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Söråkers IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Söråkers IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Det är otroligt stort gjort av er tjejer att spela er fram till final, det har varit många matcher på vägen som innehöllit mycket spänning. Resan fram till finalen har varit, regnig, spännande, tvivel och hopp, glädje och skratt.
Vi kom till Uppsala tokladdade med sikte på guld, vi visste att det skulle bli en jämn kamp och vi måste våga vinna. Det var härligt att se hur otroligt laddade ni var inför uppgiften.
När nationalsången var klar och domaren blåste i sin pipa så ville vi verkligen men det var inget som gick enkelt, vi kämpade och försökte men det lossnade aldrig. Vi lyckadades ta ledningen i matchen två gånger om men Tranås kom i kapp och lyckades sen även avgöra matchen till sin fördel. Om jag ska göra en liten analys på vad var det som gjorde att vi inte drog det längsta strået så tycker jag att vi inte kollektivt var lika heta som tranås att vinna andra boll, viljan fanns hos alla men det låste sig och en del lyckades inte kliva högst upp på sin stege.
Men vi reser oss och kommer igen, för solen kommer att lysa imorn igen.
Tack alla fantastiska supportrar för ert stöd, tack alla tjejer och ledare kring laget, det är toppen att få vara med er alla.
Nu träffs vi på onsdag sen vilar vi i två månader förutom avslutningen
| 1 maj | Magisk kväll |
| 20 apr | Nattvandring |
| 20 apr | Vinnare i andelslotteri |
| 20 apr | Inför årsmöte |
| 15 apr | Majbrasa på Söråkers IP |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera