Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad FC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hade varit perfekt att ha med en Denis... Tror formatet hade passat en sådan målgörare av rang.
Rapportera
Va spännande med en ny cup:) och hoppas vår nya Matchställ är färdiga
Rapportera
Gött mos!
Henkeman har fått frågan. Bollen ligger hos han så att säga.
Det skvallras om att Henkeman kliver in i truppen. Stämmer detta?
Nu ska jag åka och hämta nya matchstället, som enligt rykten ligger och väntar på Våxnäs - färdigt att bruka.
Cup på lördag 24/2. Följande är kallade.
Lang
Olsäter
Nyzell
Rasmus
Jutyar
Kirppu
Libeck
Öhrner
Vi jobbar med nåt mer namn.
Vi samlas i Degerfors 0800. Ni som har bil meddelar mig så gör vi upp vilka som kan köra. Vi spelar första matchen mot Nora 0900. I övrigt möter vi Granbergsdal, Finnerödja, KBK 3 och Klässbol.
I övrigt: Vi kommer ha ett extransatt styrelsemöte för att i enighet med reglementet i stadgarna besluta i två frågor den 18/3 i samband med futsalträning (farmaravtal samt start av CFC kids). Kallelse och nyhet kommer på hemsidan.
Det bästa ändå är väl 11 indiver som gör allt för att göra coach nöjd
Rapportera
Den "Bosniske eleganten" hade nog snittat på 3 mål / match.
RapporteraFörslag för serien i år:
Div. 7 södra
Borgviks IF
Carlstad FC
Grums IK 3
KIF Kronoparken
Kils AIK 3
Norrstrands IF 2
Slottsbrons IF
Värmlandsbro SK U
Åtorps IF 2
Ett fall framåt från ifjol tycker Coach Stål. Lite mindre resor, och vi har revanch att utkräva i idylliska Åtorp.
I April tränar vi onsdagar 1900-2000 på Västerstrands IP på helplan med Sommarro. Vi har även möjlighet att köra måndager, vi håller det lite öppet beroende på intresset. Alternativt kör vi löpning måndagar.
Träningsmatcher:
25/3 mot Heden
8/4 Mot Nolgård
Någon onsdag i April mot Sommarro, 60 minuters match.
Vi har utrymme för någon mer träningsmatch.