Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad FC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Gamla tider i all ära. Nu är det nya tider och en säsongspremiär, dessutom.
Jag vill lyfta fram viss oro vad beträffar rådande väder- och planförhållanden.
Borde vi inte boka in en konstgräsplan till premiären, med tanke på hur risig hemmabanan är och förmodligen kommer att vara i och med nederbörd? Ska vi spela på en blaskig leråker så blir det i a f inga 11 mål gjorda på 90 minuter.
Det var nog 10-1 som Glaad tippade såfall, för J. Hellberg skrev nöjd i Ulvsbys gästbok att tipset iaf inte gick hem.
Rapportera
Härligt att läsa om gamla tider... Får en att inse att man är gammal dock
😁
Jag tittade i gammal statistik och kan bara konstatera att jag missminner mig, en smula, vad gäller årtal etc. Men så gjorde även Chrull. Den matchen slutade 9-1 till IFK Kronoparken. Oscar Säwström, en orienterare, gjorde UIFs enda mål. Förmodligen på nick, eftersom vederbörande var 195 cm.
Ulvsby 2 använde 5 olika målvakter och 43 olika utespelare den säsongen och fick ändå lämna en match WO. Lite CFC varning, skulle man kunna säga.
Jag känner igen delar av Chrulls referens till mina älskade, samt hatade, matchreferat från gärdsgårdsfotbollen för 10 år sedan. Jag tror jag pekade på Mammut, med cyborg-förstärkta knäleder, men om jag inte missminner mig så gick ändå referatet i viss skämtsam ton. Kuriosa: Jag spelade 23-24 matcher den säsongen, i båda lagen, fast att jag bör ha varit 33 år gammal ungefär. Dan Ekström, som var UIFs samtida målspottare, gjorde nog 26 matcher och minst lika många mål. Han blev sedan värvad till en division 6-klubb utanför Karlsborg, i Västergötland. Man kan leka med tanken att; det var då och därmed som den anrika föreningen förlorade stora delar av sin charm.
Rapportera
Låter som backen du refererar till är Håkan. Bondpojk från Ulvsby som hade patent på ”liggskottet”. Öhrner kan nog visa hur det gick till.
Rapportera
Jag refererar alltså tillbaka till min Kronoparken-tid för nytillkomna forbollsspelare som gick på dagis när spelare son jag, Libeck, Kirpu, Öhrner mm sparkade boll i olika lag i dom - ofta - lite lägre värmlandsserierna.
Rapportera
Apropå tippning så minns jag en tipnning där Anders Glaad i IFK Kronoparken tippade 10-0 mot Ulvsby 2 i vår gästbok. Jag tror den matchen slutade 9-0 och vi sumpade en straff i slutminuten. Jag tror Kirppu kan ha varit med och lirat i Ulvsby för jag tror han skrev ett fyndigt matchreferat där han bland annat liknade en halvskadad back i deras lag med jättelikt knäskydd med en slags rostig robot som det gnisslade i lederna på. Mer info finns säkert att hitta på Darknet.
Rapportera
Önskemål om alla planer förutom Västerstrand, trampdynorna fortfarande förstörda därifrån!
Rapportera