Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar

Följ

A-lag Herrar

Följ oss för uppdateringar
Följ
Carlstad FC
Fotboll
A-lag Herrar

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 18 maj 2018 Christer Andersson Stål

    Mer noterat:

    1. Match Coachas av "Jonas-Crull" (referens för er som minns Lars-Tommy). Jonas Hansson håller i samlingen idag, jag ansluter till matchen.

    2. Målvakten Casper blir den första spelaren född på 2000-talet som lirar en seriematch med CFC.

    3. Rasmus får ej glömma nycklar och Lannö får ej glömma trunken.

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 maj 2018 Christer Andersson Stål

    Mike är och förblir än CFC-gubbe. Dock så är det i nulägen en bra lösning med detta sammarbetet då vi har många offensiva val att välja på och bra för Ronny med lite kontinuitet.

    Ska bli spännande att få en rapport om Ryden. Kommer gubben göra 0-5 mål eller 5-10 mål i kvällens match?

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 maj 2018 Johan Kirppu

    Kippan spekulerar:

    Man kan nästan ana att Mike är på väg till Sommaro IF, mer permanent, så snart den gamla formen infinner sig.

    Rydén har varit riktigt bra efter benbrottet. Han spelar mer ekonomiskt och smart istället för att fokusera på djupledslöpning och dribblande. Man skulle kunna säga att skygglapparna åkte av under rehabiliteringen. Sen är frågan hur han får saker och ting att fungera på stora ytor?

    Det förefaller mig ganska märkligt att Herou önskar spela match med SIF när anledningen till att han inte medverkar i CFC är att han inväntar en fotoperation. Men, han är ingalunda ett bra alternativ, i sammanhanget, med förhållandevis god kondition samt skarp vänsterfot.

    Det är nästan mer spännande att följa detta ärende, och hur det går för CFC:arna i SIF, än att spela match mot det nyinrättade Kronoparkslaget ikväll, inte sant? Eller ja, så intressant är det kanske inte för den yngre generationen. Snarare för 40-plussarnas räkning.

    Om CFC - KIF: svår match

    Rapportera

    Rapportera

  • 17 maj 2018 Crull

    Laget mot KIF Kronoparken:

    Casper

    Knutsson
    Kirppu
    Nyzell
    Danne

    Simon
    Öhrner
    Rasmus
    Lannö

    Aram
    Patrik

    Honar
    Olsäter
    Robban
    Wennberg
    Oskar

    Samling 1800 Mariebergs IP.

    Sommarro spelar samma dag. Där spelar Mike, Herou och Ryden, som gör comeback i seriesammanhang efter det hemska benbrottet när CFC förlorade 2014 mot Ulvsby med 0-8 och trillade ur sexan.

    Rapportera

    Rapportera

  • 16 maj 2018 Crull

    Spikar laget imorgon. Ska snacka med Ronny och se om han behöver nån lirare i div 6 och om om vi kan låna målis.

    Rapportera

    Rapportera

  • 11 maj 2018 Johan Kirppu

    Vinst. 3:a i tabellen. Det blir ett glas rött och en mitella för högeraxeln.

    Rapportera

    Rapportera

  • 11 maj 2018 Christer Andersson Stål

    Robin L och Rasmus åker direkt. 3 i universitetsbilen. Kirppu tar 3 med Kirppu. 2 till direkt. Joel har bil. Anton har liten bil. Borde funka.

    Rapportera

    Rapportera

  • 11 maj 2018 Johan Kirppu

    Jag tar Öhrner + 1

    Rapportera

    Rapportera

  • 11 maj 2018 Christer Andersson Stål

    Yo.

    Ni som inte kommer till Statoil utan på något sätt åker direkt meddela mig.

    En universitetsbil med Simon, Patrik och Jutyar åker, samt Kirppu har bil med 2 platser. Utgår från att 2 bilar till finns till buds från Statoil.

    Nu ska vi gräva guld i Grums kommun!

    Rapportera

    Rapportera

  • 10 maj 2018 Coach Crull

    Truppen mot Slottsbron:

    Nille (åker direkt)
    Arvid
    Nyzell
    Kirppu
    Anton
    Simon
    Elisson
    Rasmus
    Joel
    Aram (åker direkt)
    Patrik
    Öhrner
    Lannö
    Honar
    Lundberg
    Jutyar

    Samling 1730 statoil nobelplan eller 1800 strandvallen Slottsbron.

    Jag åker direkt från Ludvika till Slottsbron.

    Rapportera

    Rapportera