Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar

Följ

A-lag Herrar

Följ oss för uppdateringar
Följ

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 2 sep 2020 Mattias Kristensen

    Jobbar när Nolgårdsmatchen är.

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 sep 2020 Christer Andersson Stål

    Meddela även mig om ni vet att ni inte kan vara med på matchen efter.

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 sep 2020 Johan Kirppu

    Jag kan eventuellt medverka, Crull. Vi åker inte på så lång tur och jag har således framfört min önskan om att vara åter i Karlstad efter lunch så att jag kan plocka upp väska och pipa iväg till Molkom till 15.00.

    Rapportera

    Rapportera

  • 31 aug 2020 Christer Andersson Stål

    Ni som vet att ni har förhinder nästa söndag borta mot Nyedshov U meddela mig

    Rapportera

    Rapportera

  • 31 aug 2020 Andréas Nilsson

    Förstår all press med straffsparkar 😂

    Rapportera

    Rapportera

  • 31 aug 2020 Johan Kirppu

    Det tisslades och tasslades om "Kirppu-effekten". Men, det vill man inte tro på eftersom mycket av eftersnacket handlade om min utspända mage. Nej. Det var snarare de andra gamlingarnas afton med mål från både Öhrner och Libresk. I viss mån måste det vara Ronny-effekten, eftersom de gamla plus-fyrtio-spelarna visar vägen som direkt effekt av träningskontinuitet och fotbollsglädje.

    Rapportera

    Rapportera

  • 30 aug 2020 M Libeck

    (mobilfippel) ... en straff. Rasmus blev dock så brydd när målvakten förblev stillastående att han sköt utanför. Istället kvitterade Råtorp i slutskedet av första halvleken efter att en missad rensning friställt en motståndare som distinkt sköt bollen förbi en chanslös Kenneth i kassen. I andra halvlek hade Råtorp ett större bollinnehav och de fyllde på bra i anfallen. Men det var CFC som gjorde målen. 2-1 kom efter en välplacerad frispark slagen av Hemen. Målvakten var där men lyckades inte få grepp på bollen. 3-1 gjordes av undertecknad. Målet kan i någon mån liknas vid en bicykleta såtillvida att jag låg på backen efter att bollen gått i mål. 4-1 kom efter en något tilltrasslad situation som slutade med att Knutsson kunde slå in bollen i öppet mål. Kort därefter var matchen slut. Efter den lovande starten jämnade matchen ut sig spelmässigt sedan vi blivit lite långa i laget (lagkapten Öhrners analys) men sammantaget var det en rättvis seger.

    Rapportera

    Rapportera

  • 30 aug 2020 Jutyar Sindy

    Notera att det blev en ytterligare straffmiss 😜😜

    Rapportera

    Rapportera

  • 30 aug 2020 Jörgen Styffe

    Grymt jobbat grabbar 💪

    Rapportera

    Rapportera

  • 30 aug 2020 M Libeck

    CFC vann ikväll med 4-1 mot Råtorp 2 efter stundtals bra spel. Efter första kvarten kändes matchen nästan vunnen, vi var det klart bättre laget och hade skapat flera lägen. Vi fick också ett mål efter att Öhrner fått en fot på ett inspel. Målvakten stod rätt men bollen lyckades på nått vänster studsa förbi honom. Han hade för övrigt inte flytet med sig denna kväll. Men efter målet minskade vårt övertag och det blev påtagligt svårare att komma till målchanser. Vi fick dockchansen att dra ifrån genom

    Rapportera

    Rapportera