Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Börje SK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Börje SK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
I lördags spelade Börje SK mot Bälinge. Efter en 6-3 vinst i kvartsfinalen i samma turnering förra året var det inga tvivel om att division 4 laget Bälinge var revanschsugna.
Börje ställde upp med följande lag:
Patrik
Herish, Oskar K, Freddan, Jens
Albin, Linkan
Daniel H, Wigh, Rasmus
Pelle.
Gustav, Fredrik B, Bryton
Första halvlek var spännande och jämn. Lagen utbytte farliga chanser där Börjes ofta tillkom efter mycket fint anfallsspel. I andra halvlek tar Bälinge över samtidigt som vi än en gång missar ett par fina lägen. Det är jämnt ett tag efter 2-1 (Wigh på vår gratis straff) men sedan är det Bälinges match sista 20. Matchen slutar 4-1 efter ett par fina kontringar av Bälinge i slutminuterna efter att Börje inte helt otippat tappat orken. En rättvis vinst till Bälinge men vi hoppas få revansch under hösten om vi lyckas rycka upp oss och ta oss till slutspel.
Övrigt:
Kul med två nya debutanter Daniel Hägglund och Gustav Kassman!
Som ni kanske förstår genom att titta på startelvan var anfallsspelet, framför allt i första halvlek, en fröjd att skåda.
Stor eloge till Patrik i målet som gjorde en fantastisk match.
Det lär behövas minst 3 eller 4 vinster på de resterande 4 matcherna i Upplandscupen för att vi ska kunna tangera fjolårssuccerna av att nå semifinal/final. Varför inte Börja nu på lördag mot Hinden. Ses där!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera