Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Backatorp IF P-12 Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Backatorp IF P-12 Fotboll .
P-12 Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Hej alla,
Som en lärdom från Gothia ser vi att vi för att förbereda oss mot 11v11 behöver anpassa lite ui hur vi spelar 9v9.
Detta passar vi på att göra redan nu i Laxa-cupen.
Därför finns det nu ett nytt spelsystem upplagt i mappen "spelsystem". Det nya heter "1-3-3-2" och syftet med detta är för anfallsspel att öka intensiteten i våra passningar och att slå dem med bättre "adress". Därav fokus på första touch enligt länk i nyheter. I försvarsspelet vill vi bli mer kompakta och flytta över sida till sida tydligare.
Detta utskick är tänkt som ett steg mot att vi vill vara tyldiga så fort vi kan. Har ni möjlighet att se denna korta intro med era barn så gör gärna det.
https://youtu.be/m--p3v6zCIE?is=MLyGRzt0Z7uWgDlq
https://www.youtube.com/watch?v=rjmCV4LNqF4
| IF Mölndal Fotboll röd (hemma) | 9 aug, 12:00 |
| Utbynäs SK Röd (hemma) | 16 aug, 12:00 |
| Torslanda IK Lag 2 (borta) | 16 aug, 14:00 |
| Tjejdag | 22 aug, 12:00 |
| Sävedalens IF Blå (hemma) | 23 aug, 12:00 |
| 17 jul | Gothiacup på Lillhagsplan |
| 6 jul | Gothia på Lillhagsplan |
| 1 jul | Nybörjarstart födda 2021 |
| 30 jun | Sommarbrev 2026 |
| 25 jun | Sommartider på kanslit |
Hej!
RapporteraJag kommer inte åt länkarna, kan någon lägga dem i What’s up-gruppen eller dela på Mail eller liknande? Tack på förhand!
Rapportera
I fix.
RapporteraRapportera