Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Backa HK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Backa HK.
Backa HK
Följ oss för uppdateringar
Det är uppladdning på hög nivå när Backa HK:s F14-lag (födda 2011) finslipar formen inför helgens premiär i Ungdoms-SM. Under tisdagens träning var det fullt fokus, svett och skratt när ledarna Rebecca och Alex drillade de 13 spelarna i både teknik och taktik.
Tre av spelarna kommer från F13-laget och är med för att känna på tempot och fysiken hos de äldre. För F14-spelarna är det inget nytt – förra säsongen spelade de både i sin egen åldersklass och mot ett år äldre motstånd. Resultatet? En imponerande serieseger i nivå 2 för sin åldersgrupp med 17 vinster av 18 möjliga.
Men i år är det nivå 1 som gäller, och det har varit en tuff start. "Ni måste spela på nivå 1 hela tiden!" hörs Alex upprepa under träningen – ett tydligt budskap om att varje moment räknas.
Träningen avslutas med bålstyrka under ledning av Guillermo, där övningen "Superman" får spelarna att kämpa in i det sista. Trots tröttheten är stämningen hög – någon föreslår att laget ska fotograferas som fotbollsstjärnan Gyökeres, och en annan vill ha "Eye of the Tiger" som inmarschslåt på lördag.
Inför helgens USM i Mullsjö är känslan tydlig: Spännande! säger tjejerna i kör. Vad de vet om Mullsjö? "Inget", säger en spelare med ett skratt. Men några har erfarenhet av USM via storasyskon – Ajla berättar att hon följt sin syster Elma, som spelade i Backa HK:s framgångsrika F2008-trupp.
Vad ser spelarna mest fram emot? "Att möta nya lag", säger Elsa, och funderar vidare: "Vi kanske har mött något av dem i någon cup."
Tränarna har gedigen bakgrund – Rebecca har en lång karriär som både spelare och tränare i flera sporter, och är inne på sin tredje säsong med laget. Alex spelade handboll på nivå B i Rumänien i åtta år innan han flyttade till Sverige 2005.
Hela Backa HK önskar F14 lycka till i USM steg 1, grupp 21, mot IFK Mullsjö, IF Hellton Karlstad och HK Ankaret Röd. Vi som inte är på plats i Mullsjö kommer att följa era matcher via Profixio eller HandballPlay.
| Flickor Handbollskola 7-9 år (2016-2018) Handbollsfestival Flickor 8 | 7 dec, 08:00 |
| Pojkar Handbollskola 7-9 år (2016-2018) Sammandrag | 7 dec, 09:00 |
| F10 (F2015) GF Kroppskultur 3 (borta) | 7 dec, 11:10 |
| U-Trupp Herr (2006-2010) Adventhandboll | 7 dec, 12:00 |
| F13 (F2012) KFUM Trollhättan (hemma) | 7 dec, 12:10 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera