Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Höken F-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Höken F-13.
F-13
Följ oss för uppdateringar
Stort tack till er föräldrar som kom på föräldramötet i tisdags! Jag har kort sammanfattat det vi pratade om nedan. Kunde du inte komma på mötet, läs igenom vad som togs upp.
Höken F13 Föräldramöte
2023-10-17
Praktiska saker
o Boll, stl. 5
o Basketskor, bra att ha, skyddar mot skador.
o Kod, år månad (ex: 2310)
o Smycken, inga smycken på träning och match. Lätt att göra sig illa.
o Träningstriangeln, äta, sova/vila och träna för att må bra.
o Ta med det du behöver till sammandrag & träningar (hårsnoddar, tejp, ta av smycken)
Medlemsavgiften. Utskick har gått ut i veckan på laget och FB
Sammandrag 2023–24. Meddelar så snart vi vet vilka helger som gäller. Listan för alla sammandrag är inte klar ännu. Nästa är 4/11 i Antnäs.
Vårt sammandrag 17/3. Vi hjälps åt inför och på den dagen.
Gratisbiljetter och andra aktiviteter. Tränare och lagledare har inte alltid möjlighet att vara med när vi får fribiljetter. Vi informerar i fb-gruppen när vi får erbjudande om fribiljetter och välkomnar föräldrar till att gå ihop och gå och ta med tjejerna på match! Vi styr upp det tillsammans i kommentarerna.
Ekonomi Nu får vi in pengar till lagkassan när vi arrangerar våra Easy Basket sammandrag. När tjejerna blir större kommer vi behöva hjälpas åt för att bygga upp lagkassan, exempelvis ha en föräldragrupp, som ansvarar för att komma med förslag om hur vi ska jobba med detta.
Hejande föräldrar vid planen är jättetrevligt. Vi hejar på laget Höken F13.
Vi som lag Vi kommer att fortsätta jobba för att öka lagkänslan. Vi pratade om detta. Ett förslag var att man kan ha en föräldragrupp som ansvarar för lagaktiviteter. En aktivitet kommer att vara i november, men lagkänsla är ju ett ständigt pågående arbete.
Övriga frågor
Obehöriga i Örnäshahallen. Eftersom det varit problem med skadegörelse i Örnäshallen kommer det info från kommunen som äger hallen att obehöriga inte får vara där kvällstid.
| Sommarträning | 8 jul, 10:30 |
| Sommarträning | 9 jul, 10:30 |
| Sommarträning | 13 jul, 10:30 |
| Sommarträning | 14 jul, 10:30 |
| Sommarträning | 15 jul, 10:30 |
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera