Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bodens BK HF Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bodens BK HF Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Vårt damlag som avslutade förra säsongen så starkt och därmed säkrade fortsatt spel i division 1 Norra. Vi noterade idag att Sveriges största och framgångsrikaste handbollsförening IK Sävehof presenterade inte mindre än 11st kontraktsförlängningar och vi i BBK vill självklart inte vara sämre utan vi kan idag presentera att inte mindre än 7 nyckelspelare på damsidan har gett klartecken till fortsatt spel i grönt även nästa säsong.
Det handlar om Kalixfostrade H6:an Mathilda Jonsson. Mathilda är en våra mest rutinerade spelare som även fungerade som spelande tränare den gångna säsongen.
Även Mathildas parhäst som spelande tränare Terese Lindström spelar vidare. Terese är en egen produkt som i sina bästa stunder är en av seriens bästa M6:or. Under den senaste säsongen fick hon också spela en hel del på 9m pga bristen på renodlade 9m spelare i truppen.
21 åriga V6:an Elin Grahn spelar också vidare i BBK. Elin som är fostrad i Lillpites fina ungdomsverksamhet kom ny till oss förra säsongen efter spel med Sävehof och Boden Handboll. Hon hade en lite strulig höst med mycket sjukdomar men växte under vårsäsongen ut till en av lagets verkliga nyckelspelare och precis som med Terese så fick Elin vikariera en hel del på 9m.
Egna produkten Amanda Renberg fortsätter också i BBK. Vänsterhänta Amanda är en vältränad och atletisk H9.a som måste anses vara en av länets största framtidlöften.
Precis som Amanda så fortsätter även jämnåriga Sally Lindström. 20 åriga Sally är en oöm och genombrottsstark 9m spelare som utvecklats rejält de senaste säsongerna. Ytterligare en egen produkt har lämnat klartecken för spel även nästa säsong.
Det handlar om M9:an Lisa Olander som efter flera skadefyllda säsonger kom tillbaka starkt under vårsäsongen. Lisa är precis som Sally en tuff och oöm spelare som inte lägger fingrarna emellan i försvarsspelet.
Slutligen är vi riktigt glada att även målvakten Karin Nordberg spelar vidare. Älvsbyfostrade Karin kom ny till oss inför förra säsongen efter ett par års uppehåll från handboll. Karin är en stabil och lovande målvakt med mycket fina utkast som även hon har framtiden för sig.
Tjejerna har just nu en kortare träningsfri period och planerar för att starta upp försäsongsträningen i början av maj. Vi fortsätter prata med övriga spelare ur fjolårets trupp och målsättningen är att behålla så många som möjligt.
| Träning | 7 jan, 18:30 |
| Träning | 8 jan, 17:30 |
| Träning | 10 jan, 18:45 |
| Gimonäs Umeå IF (borta) | 11 jan, 15:00 |
| Träning | 13 jan, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera