Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Avesta AIK Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Avesta AIK Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
I den femte omgången av division 2 mellersta Svealand, ställs Klubben Girlz på lördag mot sjätteplacerade Västerås SK FK. Vi fick i samband med torsdagens träning, en pratstund med backen Isabella Vestlund, som hoppas att man ska kunna få med sig ett bra resultat. Men att det då krävs att man håller sig till sin matchplan.
-Jag tror det kommer bli en tuff match. Men så länge vi har vårt spel, och är lugna och trygga, så tror jag nog att det kommer gå bra ändå, säger hon.
Förra lördagen fick laget med sig en poäng mot Hällbybrunn, i matchen som slutade 2-2. AAIK, var dock illa ute i andra halvlek, när man långa stunder vart tillbakapressade.
-Det var väldigt tufft. Vi fick jobba väldigt mycket i backlinjen. Det vart lite kaos, och det var jobbigt. Det kändes inte som vi kom ihop som lag, när vi skulle försvara, säger 22-åringen.
Vad betydde det att ni kunde vinna andra halvlek med 1-0, och att ni inte släppte in något mål i slutet som ni har gjort i tidigare matcher?
-Jag tror det var viktigt målet som Engla (Olsson) gjorde till 2-1, så att vi fick upp huvudena. Och sedan att vi fortsätter kriga till det blir 2-2 i matchen. Jag tycker det är väldigt bra gjort av oss.
Sin ringa ålder till trots, har ”Bella” Vestlund varit med i föreningen i både med-, och motgång. De senaste två säsongerna blev det emellertid ingen fotboll. I sin comeback är hon en given startspelare, även om hon säger att ”flåset” inte riktigt finns där än.
-Det är lite jobbigt (skratt). Det är konditionen som är jobbig. Jag hoppas i alla fall jag är i toppform innan sommaruppehållet (skratt). Jag har inte samma kondition som förut, men det kommer väl, nu när vi tränar. Det är lite annorlunda och så. Många nya, och yngre tjejer nu. Det går bra, så länge vi spelar ihop oss som ett lag.
I och med den långa frånvaron från fotbollen, säger hon att det kan ta ett tag innan hon är där hon vill vara.
-Jag har blivit mer avvaktande i mitt spel. Jag hoppas jag kommer tillbaka där jag var tidigare, att jag inte är lika feg som nu. Att vara tuff i närkamper, och körde mitt liksom.
Fyra poäng efter fyra omgångar, är en godkänd start. Isabella Vestlund tycker ändå att det finns mycket mer att plocka fram ur laget, och att man måste spela bra i längre perioder i matcherna.
-Jag tycker vi kan ju spela boll, rulla till varandra. Men ibland känns det som vi inte gör det. Vi blir stressade i olika situationer, som vi inte behöver vara stressade i. Vi behöver tuffa till oss i närkamperna, och vara tuffare överlag. Och känna att när vi kommer ut på plan, och att det är match, och att vi ger allt i 90 minuter, och inte i 40 minuter.
Vestlund säger att hon inte har någon koll på nykomlingen Västerås SK. Mäktiga Iver Arena med en publikkapacitet för 7 000 åskådare, är hemvist för flera klubbar i Västerås. För Vestlund blir det första besöket där.
-Jag tror inte jag har spelat på Iver Arena tidigare, om vi inte spelade där när Micke (Lindgren) hade oss som tränare. Jag vet att vi spelat i Västerås. Det var nog för två år sedan, men då kunde jag inte spela matchen, för att jag hade bristning i låret.
Hur vill du att ni ska ta er an matchen när ni springer ut på plan på lördag?
-Att vi är fokuserade redan när vi har samling på Vallen. Att vi är taggade och att vi ska vinna matchen.
Senast mot Hällbybrunn försvann Elin Wohlfart med en knäskada och det värsta befarades. Nu verkar dock inget gått sönder, så hon beräknas tillbaka inom kort. Saknas gör också Julia Lindström som förbereder bröllop, Freja Franzén, Thea Steingruber och Fougnigue Kone.
Preliminära truppen: Sanna Warnberg, Alma Edh Eriksson, Magdalena Olsson, Cajsa Sölvestad,Clara Jansson, Isabella Vestlund, Viola Rappendal, Linn Andersson, Engla Olsson, Alva Wallner Lovis Nyman, Alexandra Simonsson, Moa Hjalmarsson, Mira-Li Eriksson, Elin Andersson.
BILDEN. Isabella Vestlund är en klippa i fyrbackslinjen.
Text&foto: Per Lindgren.
Träning | 19 jun, 19:00 |
Träning | 21 jun, 10:30 |
Träning | 23 jun, 17:30 |
Träning | 25 jun, 17:30 |
Kvarnsvedens IK U (hemma) | 26 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera