Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Avesta AIK Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Avesta AIK Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Klubben Girlz stod för säsongens bästa insats, när man på måndagskvällen vann hemmamatchen mot Islingby IK U med 4-1 (2-1).
-Vi tog tag i det, vi var tama ett tag, men gnetar på och nöter sönder de, säger Avestas mittback Linda Bängs, kort efter slutsignalen.
Vi stod för en bra start, och redan efter tio minuter, hade Alexandra Simonsson med två mål, satt Klubben i ledningen med 2-0. Efter att Islingby reducerade till 2-1, blev hemmalagets Linn Andersson utvisad efter 29 minuter. Trots en man mindre spelade AAIK bra både framåt och bakåt, och i mitten av andra halvlek kunde vi kontra in 3-1 och 4-1.
Det syntes från start att vi hade den rätta inställningen, och redan tidigt tog vi tag i matchen. Med två frisparksmål signerade Alex Simonsson fick vi en drömstart, med 2-0 efter nio minuter.
-Skönt. Jätteviktigt att få en tidig ledning. Vi har tidigare fått mål i baken många gånger tidigare så nu behövde vi de framåt, så det var bra, säger Linda Bängs.
Det var längesedan som laget visade upp den offensiv som vi fick se. Bland annat hade Astrid Thorsberg några vassa chanser. Men Istället för fler hemmamål kunde Islingby reducera till 2-1 efter 23 minuter.
Sedan inträffade den något märkliga utvisningen, när Linn Andersson gick axel mot axel med en motståndare. Men domaren Josefin Aronsson drog upp det röda kortet.
Trots en man mindre var det hemmalaget som fortsatte trycka på.
Linda Bängs Eriksson tyckte man fortsatte att vara det spelförande laget.
-Det kändes som det funkade ändå. Vi ligger på rätt sida, och får ihop det och sedan går vi när vi går. Vi gick ner på 4-4-1, men tryckte på ändå, säger hon.
I den andra halvleken inledde Islingby bäst och hade bud på en kvittering. Jennifer Kolseth hade ett friläge men avslutade över, och Fanny Krona fick göra ett par räddningar.
-Vi spottar upp oss och kommer rätt. Sedan rinner det på, säger Linda Bängs som fick se Avesta punktera matchen, när först Melinda Eriksson och sedan Alexandra Simonsson utnyttjade varsitt friläge på bästa sätt, fram till slutresultatet 4-1.
Vad säger du om din match idag?
-Jag gör väl det jag ska, och jag tycker vi hjälps åt bra. Det är så många bra tjejer som springer.
Vad är det som gör att du 48 år gammal fortsätter år efter år?
-Det är så kul att jaga boll och spela med de här tjejerna
I tabellen avancerade vi till sjätte plats. I nästa omgång som spelas redan på torsdag, väntar bortamatch mot Torsångs IF.
Text: Per LIndgren
BILDEN. Linda Bängs agerade felfritt i backlinjen. Foto: Pirjo Korhola.
Avesta AIK – Islingby IK U 4-1 (2-1)
Målen: 1-0 (6) Alexandra Simonsson, 2-0 (9) Alexandra Simonsson, 2-1 (23) Evelina Danielsson, 3-1 (63) Melinda Eriksson 4-1 (66) Alexandra Simonsson.
Utvisning: Avesta: Linn Andersson (29)
Domare: Josefin Aronsson, Hedemora
Publik: Ca 40 (Avestavallen)
AAIK: Fanny Krona-Cajsa Sölvestad, Julia Lindström, Linda Bängs Eriksson, Magda Olsson-Nora Blixt, Linn Andersson, Alexandra Simonsson, Melinda Eriksson-Astrid Thorsberg, Fredrika Svanström.
Avbytare: Smilla Redlund, Mielat Okubay.
Inga kommande aktiviteter
| 23 dec | God Jul och Gott Nytt År |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera