Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Assyriska FF U19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Assyriska FF U19.
U19
Följ oss för uppdateringar
Så var det då igång - seriespelet som vi alla väntat så länge på.
Inledningen i söndags borta mot IK Oden från Västerås gav oss en del svar men framförallt tre poäng.
Söndagen som gick var också i övrigt en mycket fin dag. Vi hade fyra spelare med i det U17 lag som även dom vann sin premiär, den hemma mot Västerås IK. Laget vann med 4-1 och ett av målen gjordes av Mattias. Föreningens fina söndag förgylldes sen av att även A-laget vann sin premiär, de vann mot Åtvidaberg och även här blev siffrorna 4-1.
Matchen senast mot IK Oden i P19 spelades, liksom träningsmatchen veckan innan, på, det för oss, lite ovanliga underlaget naturgräs. Nog märktes det att det var lite ovant och det är med glädje vi tar del av tränarnas planering att innan seriepremiären få en träningsmatch på nämnda underlag. Träningsmatchen mot BK Sport helgen innan på just naturgräs var bra för killarna och det var tydligt att det var nyttigt att ha den matchen i benen. Spelmässigt så såg det emellanåt bra ut mot IK Oden även om vi kan konstatera att det var en del premiärnerver inblandade. Vi är väl medvetna om att det kommer att bli ett tufft år i seriespelet då vi konstant kommer att möta äldre motstånd.
Något som vi också kan konstatera är att tränarna lagt upp försäsongen på ett klokt sätt.
Fotboll har blivit en "åretrunt sport" och tid för uppbygnad och försäsong har minskat rejält. Att då göra som vi gjorde under den oroliga inledningen av pandemin, gå av fotbollsplanen och flytta ut i spåren och gymmet runt Tveta, visar sig nu vara helt rätt. Killarna ser starkare ut än tidigare och det är helt klart att orken stärkts rejält. Att jämna matcher avgörs i slutet av andra halvlek är ingen nyhet, med den grund vi lagt med hjälp av fysen så har vi gett oss större möjligheter att vara med när det avgörs. Det är väldigt tydligt på flera håll att orken gör så att prestationerna höjs och bibehålls under hela matcherna. Då vi i år spelar mot äldre och i många fall större killar så är detta med kondition och styrka viktigare än någonsin. Under uppehållet så kommer det att ligga på spelarna själva att förvalta sin fina kondition, ett ansvar som var och en måste klara av att ta på den här nivån och i den här åldern.
Alla motståndare är nya för oss i år och nästa lag att möta blir IF Karlstad. Vi vet att Karlstad alltid kommer med välutbildade spelare så redan nu så kan vi med lätthet konstatera att det blir en svår match. Vår målsättning håller vi inom laget men vi lovar att vi ska göra allt vi kan för att göra så bra matcher som möjligt hela säsongen. Matchen mot Karlstad spelas på Arenan nu på söndag den 21/6 kl 14
Vi älskar utmaningar och utmaningar får vi varje vecka i P19 serien!
Då det här är ett på alla sätt märkligt år så återstår det sedan bara en match innan serien tar paus. Den tredje omgången i serien spelas den 28 juni och även det är en hemmamatch, denna gången mot IFK Haninge P19.
Vi återkommer längre fram när det gäller sommaren men nu tar vi sats mot söndagens match mot Karlstad!
Trevlig midsommar till er alla - nu är kulan i luften!
// Ledarna
| Nordic United FC (borta) | 4 jun, 19:15 |
| Träning | 8 jun, 19:30 |
| Träning | 9 jun, 19:15 |
| Träning | 10 jun, 19:30 |
| Träning | 12 jun, 16:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera