Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Åseda IF Hockey U10 (D1)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Åseda IF Hockey U10 (D1).
Hockey U10 (D1)
Följ oss för uppdateringar
Det är ett annorlunda år detta 2020.. Men vi är väldigt glada för att vi har kunnat hålla i gång verksamheten, (även om vi saknar att få spela matcher). När vi spelar på träningarna så tycker vi ledare att dom mindre planerna har gjort fler spelare involverade i spelet och spelarna utvecklas verkligen positivt. Samtidigt så fortsätter vi att nöta på med skridskoåkningen (Åseda IF ska alltid ha bra skridskoåkare). Vi har verkligen ett duktigt gäng med spelare här!
Med julen i antågande utan att vi kan träffas i ishallen så som vi brukar för träningar, matcher och allmänhetensåkning vill vi tillsammans med er sända en tanke till alla våra medlemmar, spelare, funktionärer och supporters. Med start under helgen så kommer vi att släppa 1-2 videoklipp per dag via sociala media med hälsningar från kända hockeyprofiler. Följ gärna föreningen via Facebook och Instagram.
Vi vill samtidigt gärna motta hälsningar från alla spelare, ledare, supporters med familjer. Skicka din hälsning till Åseda IF Hockey under #GodJulÅsedaHockey det är verkligen uppskattat detta ”Coronaår”!
Någon sa; ”Vi är en förhållandevis liten ishockeyförening, men vi samtidigt en stor familj”.
Nedan finner ni planeringen för januari. Ändringar i planeringen kommer att förekomma och dessa kommuniceras i första hand via MSN-gruppen ”ÅIF D-lagen 2020/2021”. Meddela alltid träningsfrånvaro i messengergruppen eller till Christer Karlsson.
5/1 Träning, 17.30
9/1 Träning, 11.00
12/1 Träning, 17.30
16/1 Träning, 11.00
19/1 Träning, 17.30
23/1 Träning, 11.00
26/1 Träning, 17.30
30/1 Träning, 11.00
Något / några av träningarna kommer att bytas ut mot internmatcher.
Coronaregler:
Direktiven kan komma att ändras, men fortsatt gäller: Är du förkyld eller sjuk så ska du absolut inte komma på träningen. Allt ombyte för D-lagen sker hemma. Vi ber samtliga föräldrar att undvika att vistas i ishallen under träning/match i största möjliga mån. I övrigt så hänvisar föreningen till de allmänna riktlinjer som finns upprättade av Folkhälsomyndigheten/Svenska- resp. Smålands Ishockeyförbund.
Poolspel vintern 2020/2021:
Vi förväntar oss nya besked från ishockeyförbundet kring seriespel strax efter årsskiftet. Vi återkommer så snart som vi har mer info.
Allmänhetens åkning: Vi följer de riktlinjer som föreningen har fått från kommunen och därför så anordnar vi fn. ingen allmänhetens åkning.
Målvaktsträningar: Föreningen har förnyat det mycket uppskattade samarbetet med MaJo Goaltending. Vidare info lämnas via föreningens hemsida.
Vi önskar er en riktigt God Jul och ett Gott Nytt År! Håll er friska!
//Ledarstaben
Inga kommande aktiviteter
|
|
Ting Hockey |
| 3 apr | Öppen IS |
| 3 apr | Div 2 även nästa säsong |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera